Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Adenocarcinoma ductale pancreatis metastases adenocarcinomatis in lymphonodulis


Gość Julia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Być może za tydzień będę wiedzieć coś więcej, ale bardzo chcielibyśmy wiedzieć już dziś, co znaczy histopatologia guza wyciętego w czasie niedawnej operacji Whipple*a. Wyniki są z dziś. Mama miała też wycięty woreczek żółciowy. Rozpoznanie: Adenocarcinoma ductale pancreatis G3 metastases adenocarcinomatis in lymphonodulis 6/10 (B6/8, C0/1 D0/1) pt 3N1 L/V (+) Jakie są rokowania? Wiemy, że złośliwy..., ale nic poza tym. CHcemy wybrać dobrą chemioterapię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na łacinie. Ale mój tato miał również operacyjnego raka trzustki metodą Whipple*a jeżeli masz jakieś pytania to pytaj postaram się odpowiedzieć. Powiem tylko tyle że jest to najgorszy rak z możliwych i boleści przy nim bywają nie do wytrzymania. Tata miał chemie i radioterapię która na dobrą sprawę nic nie dała tylko przedłużyła życie o kilka miesięcy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, tak, wiem o tym... Ale cały czas mamy nadzieję, mama dobrze zniosła operację, jest w dobrym stanie, tyle że dodatkowo ma cukrzycę, która zrobiła jej się przed operacją. W jakim stadium rozpoznano nowotwór u Twojego taty? Słyszałam, że chemia niewiele daje, ale nie mamy wyjścia. Czy orientujesz się, jaka chemia jest najlepsza (będziemy konsultować się z lekarzami, ale chciałabym już cokolwiek wiedzieć)? Czy Twój tata odszedł...? Boję się zadać to pytanie, nie odpowiadaj, jeśli jest za bezpośrednie - ile czasu po operacji był z Wami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adenocarcinoma ductale pancreatis G3 metastases adenocarcinomatis in lymphonodulis 6/10 (B6/8, C0/1 D0/1) pt 3N1 L/V (+) - oznacza gruczolakoraka przewodowego trzustki o 3 stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej z przerzutami do węzłów chłonnych (na 10 zbadanych 6 z przerzutami) - jest to bardzo duże zaawansowanie, bo pT3 oznacza naciekanie raka trzustki poza trzustkę i poza tym zajęte są liczne węzły chłonne - niestety rokowania w takim przypadku są bardzo złe i roczne przeżycie jest rzadkością - co do chemioterapii o tym musi zadecydować bezpośrednio onkolog po uzyskaniu wszystkich wyników badań (po ocenie stanu klinicznego pacjenta, czasami są potrzebne dokładne parametry funkcji wątroby, nerek i serca - np. ECHO serca)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stapler, czyli zapewne lekarza-chirurga, obawiałam się, że złe, ale nie sądziłam, że aż tak... Czy chemia, jeśli zadziała, jest w stanie wydłużyć życie? Czy są inne metody? Co możemy robić? Ja myślałam o 5-ciu latach w optymalnym, najlepszym wariancie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Julia u mojego taty rak został wykrytu w bardzo wczesnym stadium z tego co mowił profesor u którego tato miał operacje. Także myślałem ze wszystko bedzie dobrze, lecz niestety rzeczywistosc byla inna. Czy twoja mam ma bolesci, i czy duze ? U mojego taty po operacji bolesci bylo dosyc spore ale po okolo 2 msc bylo calkiem nieźle juz momentami. Poźniej po poł roku od operacji po radio i chemioterapii moge rzec ze bylo dobrze (jezeli mozna to tak nazwac) tata bral leki przeciwbolowe i plastry ale brzuch go nie bolal prawie sporo przytyl i jego samopoczucie bylo bardzo dobre. Tak bylo przez ok. 4 msc poźniej z dnia na dzien gorzej i niewyobrazalne bolesci na ktore nic nie dziala. Od wykrycia tego swinstwa tato żył tylko 1 rok i 4 miesiace. dodam jeszcze ze po operacji wezly chlonne i wszystkie narzady mial czyste. przerzuty w ostatniej fazie choroby ida w piorunujacym tepie. Jak cos to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEP - dziękuję za odpowiedź! To wychodzi na to, że u mojej mamy to bardzo późno, aż do wyników łudziłam się, że nie - boli ją po operacji, ale w sposób znośny, jeśli tak to można nazwać, choć jest bardzo zmęczona, minęło mało czasu. I miał czysto... Nie mam słów... Ja bardzo liczę na chemię i zobaczymy, co da się zrobić, żeby wyniszczyła to ch...stwo. Będę pisać/pytać na pewno - wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×