Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guz jelita grubego z naciekami na pęcherz moczowy


Gość Karolina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moj tata (72l) mial w zeszlym tyg operacje polegajaca na wycieciu nowotworu zlosliwego odbytnicy C20. dzis zostal wypisany ze szpitala. przytocze moze fragment tresci wypisu : *cala miednice mniejsza wypelnia guz nowotworowy odbytnicy w sposob znaczny udrudniajacy droznosc jelita. Guz nacieka na pecherz moczowy i lewy moczowod* moje pytanie dotyczy nacieku-co to oznacza, jakie sa rokowania, czy chemio terapia jest niezbedna? napisze jeszcze ze guz jest typu G2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki opis zaawansowania nowotworu świadczy o tym, że przekraczał granice ściany jelita co dużo gorzej rokuje. W taki wypadku na pewno będzie zastosowana dodatkowa chemioterapia. Co do dokładnej oceny nowotworu i rokowania dopiero będzie można powiedzieć dokładnie po otrzymaniu ostatecznego wyniku badania histopatologicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rokowanie jest bardzo niedobre i nie ma się co oszukiwać. Chorego zapewne czeka ciężka i wyniszczająca chemia, może kolejne okaleczające operacje, może radioterapia ze skutkiem, no cóż... raczej negatywnym. Proszę jednak uwzględniać najgorsze i starać się cieszyć każdym wspólnym dniem, tygodniem, miesiącem, może rokiem, dwoma... Przykro mi, ale tak to wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kiedyś, że jestem chirurgiem onkologiem ze 30 letnim stażem, To są moje kliniczne doświadczenia i piszę tak jak wiem, jak czuję, jak podpowiada mi moje ponad 30 letnie doświadczenie i obserwacje tematu plus wykonane kilka tysięcy operacji. A ja Bogiem nie jestem choć widząc ludzkie cierpienie i na onkolgii proszenie o śmierć śmiem wątpić, czy on jest, albo czy obchodzą go drobne ludzkie sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karolina

dziekuje za odpowiedzi, dzis otrzymalam ostateczny wynik badania histopatologicznego, domyslam sie ze nic dobrego z tego wyczytac nie mozna.to jego tresc: * 1. Tkanka pierscienia jelitowego wolna od utkania nowotworowego. 2. Adenocarcinoma tubulare male disserentiatum recti (p T3, G-3, P N1). Fragment jelita grubego dl 10cm, w polowie rozfragmentowany. W odleglosci 4cm od jedej z linii ciecia chirurgicznego i 2cm od drugiej linii ciecia na jelicie obecny guz nowotworowy w postaci egzofitycznego nacieku sciany na odcinku 4cm. Guz nacieka cala grubosc miesniowki oraz penetruje powierzchownie tkanke tluszczowa okolojelitowa. W dwoch sposrod siedmiu wypreparowanych wezlow okolojelitowych obecne masywne przerzuty nowotworowe przekraczajace torebki. Linie ciec chirurgicznych wolne od utkania nowotworowego.* Prosze bardzo o wyjasnienie stopnia zaawansowania, jakie sa rokowania, i na czym polegac bedzie dalsze lecznie? bardzo prosze o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale zgadzam sie z medicus. Jestem lekarzem i rokowania są bardzo złe. Guz zajmuje bardzo dużo obszar wraz z tkanką tłuszczową. Wiek pacjenta też jest minusem, ponieważ rzadko się zdarza, że w tym wieku pacjenci pokonują tak poważną chorobę, Proszę przygotować się na najgorsze i zapewnić tacie w domu jak najlepszą opiekę. Proponuję opiekę długoterminową. Bardzo mi przykro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Tatuś (65 lat) miał wczoraj operację jelita grubego.Niestety otworzyli i zaszyli ponieważ ma nacieki na pęcherz.proszę co można jeszcze zrobie żeby był jeszcze długo z nami .Czy on będzie cierpiał i jak dużo życia mu zostało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

operowana była w pazdzierniku 2011 roku wyłonili stomie potem leczenie zamaist chemi dorzylniej brała w tabletkach czyła sie ok po dawkach tabletek dostała dorzylnia i od tego czasu zaczeła sie coraz gorzej czuc .Na dzien dzisiejszy dostaje morfine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×