Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany zapalne w płucach przy raku wstępnicy


Gość Mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. poniżej rozpoznanie podstawowe Rozpoznanie: Rak wstępnicy, stan po hemikolektomii prawostronnej. HP: Adenacarcinoma G3 naciek dochodzi do tk tłuszczowej. Krezka - inf.ca. Lgls 16/0 + Daję temat w płucach, ponieważ dali taki opis wyniku RTG płuc: *W polach dolnych obu płuc, szczególnie po stronie prawej, widoczne zagęszczenia miąższu, na zdjęciu bocznym lokalizujące się zasercowo - przy zgodnych danych klinicznych zmiany zapalne? Biorąc jednak pod uwagę chorobę zasadniczą nie można wykluczyć zmian meta. Wnęki poszerzone, najpewniej naczyniowo. Kąty p-ż wolne. Sylwetka serca w granicach normy rtg. Zmiany miażdżycowe w łuku aorty.* CEA po operacji 0,9. CEA obecnie 1,5. W związku z niejednoznacznym opisem zmian w RTG KLP przy następnej hospitalizacji będzie wykonane TK KLP. Choremu zaproponowano rozpoczęcie CHTH w oparciu o schemat LF1. Tolerancja leczenie dobra. W dobrym stanie ogólnym wypisany do domu z zaleceniami. Lekarka powiedziała, że będzie ta chemia, a gdyby nie daj Boże był to początek przerzutu to podadzą mocną chemię. Dodam że tata jakieś 2-3 tygodnie po operacji dostał gorączki i strasznego kaszlu. Dostał zastrzyki od lekarki rodzinnej - przeciwzapalne. Objawy ustąpiły. Lekarka znalazła szum w jednym miejscu po osłuchaniu, jakas smuga czy szmer tak to nazwała. Co można powiedzieć o tym wyniku z płuc? Jest się czym martwić czy to raczej profilaktycznie? Zastanawia mnie, dlaczego TK będzie dopiero za miesiąc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie Adenacarcinoma G3 to wiem że może dawać przerzuty. Pytanie czy to z RTG płuc wygląda na przerzut? W szpitalu na onkologii powiedzieli tatowi że jest czysty i on teraz na żadne badania mi nie pójdzie *bo lekarze tak powiedzieli a ty jeszcze panikujesz* mi mówi. Będzie uparcie czekał tego terminu, zresztą TK kosztuje prywatnie a szkoda pieniędzy bo jest czysty i ma zapisane. Sam w to uwierzyłem dopóki nie przeczytałem opisu RTG cytowanego wyżej, zamieszczonego na wypisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to niestety częsta postawa chorych nowotworowych, ze nie chcą po doznanych cierpieniach i okaleczeniach słuchać niepokojących informacji, czy informacje takie wyjaśnić. Pozostaje zatem wyznaczony termin i nadzieja na dobry wynik, ale liczyłbym się też z najgorszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedz. Tata jest w dobrym stanie ogółem, powoli wraca do życia z przed choroby. Hemoglobina mocno podskoczyła już prawie do granic normy, waga też wzrosła. Niestety na TK wcześniejsze bym go musiał siłą zabrać. Zostało 2,5 tyg, myślę że to jeszcze nie tak tragicznie odległy termin. Zastanawia mnie postawa lekarki na onkologii, bo byłem przy tym jak podawała decyzję tatowi. Powiedziała takim lekceważącym sprawę tonem *eeee Pan to będzie miał lekką i krótką chemię, a co dalej to się potem dopiero okaże*. Trochę mi to zabrzmiało jakby bagatelizowała sprawę, że to nic takiego się nie stało. W takim razie skupimy się z tatą na wzmocnieniu się przed szpitalem na wypadek podania tej cięższej chemii. To chyba jedyna sensowna opcja. Inne co mi przychodzi na myśl to wizyta u znajomej lekarki rodzinnej do której zawsze chętnie chodzi, ale nie wiem czy ma sens jeszcze osłuchiwanie jakieś i kolejne leki przeciwzapalne. Choć gdyby jednak było to niedoleczone zapalenie, to może lepiej je doleczyć przed szpitalem? Czytałem że, możliwe jest pooperacyjne zapalenie płuc, gdy się długo leży. Tata nie wstawał z łóżka po operacji przez 3 dni - zbyt dużo rurek podpiętych i drenów różnorakich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mateusz

Niestety przewidywania Pana *medicus* się potwierdziły. Są przerzuty do płuc oraz węzłów chłonnych brzucha :( Na razie niewiele wiemy, od razu podali ciężką chemię 2x24 h co dwa tygodnie. 6 razy a potem znów tomograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×