Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guz w głowie trzustki u starszej osoby


Gość błażej

Rekomendowane odpowiedzi

Moja babcia ma 74 lata. Od pewnego czasu skarżyła się na ból w jamie brzusznej,osłabienie i brak łaknienia. Lekarz pierwszego kontaktu, podejrzewając kamienie w woreczku żółciowym ( babcia leczyła się na nie jakiś czas temu) skierował ją na badanie usg. Lekarz wykonujący usg stwierdził u babci torbiel na głowie trzustki i skierował do chirurga. Po wykonanej TK stwierdzono guz na głowie trzustki i babcia jutro ma zgłosić się do szpitala. Czytałem to forum bardzo dokładnie, ale nie znalazłem odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań. Opis Tomografii Komputerowej brzmi: W głowie trzustki, widoczny guz wielkości 3 cm średnicy, wzmacniający się jedynie na obwodzie, w centrum widoczne zmiany rozpadu. Pozostałe narządy miąższowe zmian nie wykazują. Bardzo liczne powiększone węzły chłonne widoczne są wzdłuż aorty i żyły czczej dolnej, wzdłuż krzywizny mniejszej żołądka, we wnęce wątroby. Wielkość węzłów do 25 mm na przekrojach poprzecznych, nie wykazują objawów rozpadu. Kości w obszarze badania i nadprzeponowe odcinki płuc bez zmian ogniskowych. Czy sprawa jest poważna? Bardzo się martwię - ale ból u babci nie jest tak silny jak opisywany tutaj w podobnych przypadkach. Co oznacza stwierdzenie, że *guz wzmacniający się jedynie na obwodzie, w centrum widoczne sprawy rozpadu *? Co oznaczają te powiększone węzły chłonne i co to znaczy, że *nie wykazują objawów rozpadu*? Czy to nowotwór? Czy można to stwierdzić bez badania histopatologicznego? Czy w takim wypadku konieczna będzie resekcja? Bardzo proszę o pomoc. Babcia to moja jedyna rodzina - a ja odchodzę od zmysłów. Fakt ten pogłębia to, że studiuję ratownictwo medyczne i zdaję sobie sprawę z konsekwencji wykonania resekcji w tym wieku i ryzyka powikłań związanych z chorobami trzustki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po czym te wnioski..? Można stwierdzić obecnosc nowotworu bez dodatkowych badań guza? Co oznaczają te * widoczne ślady rozpadu*? A brak silnego bólu? Chwilami nawet brak jakichkolwiek dolegliwości bólowych..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja. Mam nadzieję, że moderacja nie potraktuje moich postów jako spam.. Bardzo prosiłbym jakiegoś lekarza o odpowiedź na moje pytania.. Lekarz prowadzący moją babcię nie jest zbyt rozmowny.. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×