Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Otorbione ognisko o obniżonej densyjności po ostym zapaleniu trzustki


Gość Hania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam pytanie odnośnie przebytego przeze mnie OZT. 5 tygodni temu - po zabiegu ECPW z powodu kamicy przewodowej i usunięciu złogu z PŻW- dostałam OTZ (bardzo silny odczyn trzustkowy, CRP260, lipaza 36500). Po 10 dniach choroby wykonano CT - *zwiększenie desyjności tkanki tłuszczowej zaotrzewnowej w okolicy głowy trzustki oraz poniżej wzdłuż blaszki przedniej powięzi Geroty po stronie prawej - naciek zapalny*. W badaniu kontrolnym po prawie 3 tygodniach od poprzedniego Ct wykazało::*trzustka niepowiększona, w obrębie głowy wydłużone, otorbione ognisko obniżonej densyjności (14-20 j.H), o wym 30x22mm odpowiadające torbieli*. Dzień przed kontrolnym CT było wykonywane usg i radiolog nie opisuje tej torbieli. I teraz moje pytania: 1. Czy mozliwe jest, że moja torbiel nie jest widoczna w badaniu usg? czy to raczej jakieś przeoczenie? 2. po 6 dniach od badania Ct - czyli dziś - wykonałam kontrolne usg - gdzie radiolog rónież nie widzi torbieli. Czy możliwe, że się wchłonęła w tak krótkim czasie? 3. Czy jeśli w pęcherzyku stwierdza się tzw, błoto żółciowe to trzeba usunąc ten pęcherzyk - w szczególności po powyższych przejściach? $. Czy badanie MR wykazuje trobiele trzustki czy lepsze jest Ct ( coraz gorzej reaguje na kontrast do Ct). 4. ile czasu obserwuje się taką torbiel jeżeli istanieje i po jakim czasie- jeśli się nie wchłonie nalezy podjąc jakś interwencję? Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×