Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Polipy i obrzęknięta śluzówka w zstępnicy


Gość Natalia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie dotyczące colitis ulcerosa, które zdiagnozowano u mnie 8 lat temu (obecnie mam 30 lat). Przyjmuję sulfosalazynę 3x2. Wynik ostatniej kolonoskopii:wstępnica makroskopowo prawidłowa, w poprzecznicy liczne pseudopolipy otoczone względnie prawidłową śluzówką. W zstępnicy także liczne polipy lecz otoczone obrzękniętą śluzówką. Dystalny odcinek esicy i odbytnica z licznymi płaskimi aftami. Badanie his-pat wycinków: niecharakterystyczne zapalenie błony śluzowej jelita cienkiego o małym nasileniu. Fragmenty błony śluzowej jelita grubego z zanikiem komórek kubkowych w nabłonku powierzchniowym, z ogniskowym zaburzeniem architektoniki krypt z obfitym naciekiem z limfocytów i plazmocytów w blaszce właściwej i z pojedynczymi ropniami krypt, naciekiem z neurofilów w nabłonku pojedynczych krypt i pojedynczymi naciekami z neurofilów w blaszce właściwej* ogniskowa dysplazją krypt małego stopnia. Zmiany mogą odpowiadac colitis ulcerosa activa we wczesnej fazie. Od badania miną prawie rok, czuje się dobrze wypróżnienia regularne bez widocznej krwi czasem niewielka ilośc śluzu. Niestety badanie na krew utajoną dodatni i słabe wyniki Hgb i żelaza. Planowana konrolna kolonoskopia dopiero za pół roku więc jestem pełna obaw czy przypadkiem nie za późno (biorąc pod uwagę dysplazję). Z góry serdecznie dziękuję i przepraszam za tak długie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w tej sprawie udać się na kontrolę do gastroenterologa. Do rozważenia przyspieszenie wykonania kontrolnej kolonoskopii. Być może po kolonoskopii trzeba będzie zmodyfikować obecne leczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×