Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Atak bólu po ostrym zapaleniu trzustki i torbiel pozapalna trzustki


Gość Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Panie doktorze przebyłem dwa lata temu obrzękowe OZT. 12.02.2011r. ponownie przez 2 dni dostałem bóle ale dużo mniejsze niż wtedy tzn. miałem jakby ucisk na żołądku oraz mocniejsze może szczypliwości. W OPD po pobraniu mi krwi do badań okazało się, że mam amylazę ok. 600 i lipazę 1000 zostałem w szpitalu a za dwa dni okazało się, że CRP jest ponad 200. Zrobiono mi badanie RTG klatki piersiowej - bez zmian. USG - ogon trzustki był przesłonięty gazami ale trzon był powiększony i głowa ale podobno nie dużo. Zrobiono mi TK z wynikiem: ostre zapalenie trzustki po błędzie dietetycznym. W badaniach laboratoryjnych podwyższone parametry enzymów trzustkowych i CRP napisano w wypisie. TK jamy brzusznej : torbiel pozapalna trzustki, zbiorniki płynowe oraz nacieki zapalne okołotrzustkowe. Zastosowanym leczeniem uzyskano poprawę kliniczną oraz normalizację parametrów biochemicznych. Te bóle minęły mi już po 2 dniach, po 3 dniach podobno enzymy trzustkowe były już w normie, po 10-ciu dniach CRP spadło do 14. Po 11-tu dniach pobytu zostałem wypisany do domu. Bardzo proszę o odpowiedż na moje pytanie: - czy faktycznie mogło być to ponowne OZT a nie przewlekłe, podobno to drugie jest gorsze i niebezpieczniejsze w następstwach? - czy ten torbiel - jest on ok. 1,8 cm może wchłonąć, czy najprawdopodobniej powiększy się? - czy te zbiorniki płynowe jak napisali są jakoś niebezpieczne, czy też raczej powinny wchłonąć razem z naciekami zapalnymi? A w zbiornikach jest płyn wolny czy też ten niebezpieczny sok trzustkowy? - niech Pan powie czy mam szansę, że po np. miesiącu nie dojdzie do przewlekłego zapalenia czy raczej nie powinno jak będę się oszczędzał w jedzeniu i piciu? - był to ponowny atak OZT ale o łagodnym przebiegu? jak Pan sądzi? - Jestem po tym co opisałem dwa tygodnie ni może nacieki jeszcze są ale czy powoli mogę w domu trochę poćwiczyć już na *atlasie* czy nie zaszkodzę temu narządowi i tym naciekom przez mniejszy chociaż wysiłek? Będę Panu wdzięczny i może spokojniejszy jeżeli zechce Pan odpowiedzieć na te pytania, z góry dziękuję. Dodać zapomniałem, że mam 44 lata i parę lat już wysoki cholesterol np. triglicerydy w listopadzie 2010r. było: 435 zapewne będę musiał to leczyć solidniej - dziękuję Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×