Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ponowne polipy jelita grubego


Gość Sara

Rekomendowane odpowiedzi

Moj tata 10 lat temu mial wycinany fragment (12 cm) jelita grubego z powodu mnogiej ilosci polipow. Przez caly ten okres nie zglosil sie na badanie kontrolne. Od czasu operacji ma biegunke, ale od jakiegos czasu zauważyłam, ze bardzo czesto boli go brzuch. Nie moge namowic go na badanie, bo obawia się, ze po takim czasie nie ma juz czego leczyc. Boje się, ze nie mowi o innych objawach jak np. krew w kale, ktora z tego co wyczytalam moze byc objawem nawrotu polipow. Nie wiem jak namowic go na badanie i wytłumaczyć, ze da sie to jeszcze wyleczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym skutecznym sposobem diagnostyki jest kolonoskopia. Takie badaniu powinno być wykonane już około roku po zabiegu resekcji częściowej jelita grubego (nie wiem jaki był wynik badania histopatologicznego po zabiegu). Często zmiany typu polipowatości przekształcają się w zmiany typu nowotworowego. Musi Pani spokojnie porozmawiać z ojcem i przekonać go do tego badania. Na pewno nie należy go straszyć ewentualnym rozpoznaniem raka i uspokoić, że nie jest za późno na ewentualne leczenie. Możliwe także, że dolegliwości są tylko związane ze zrostami w jamie brzusznej jakie powstały po zabiegu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×