Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Metaplasia intestnialis focalis non completa mucosae


Gość Mariola

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu niedoboru witaminy B12 (wynik 131 pg/ml) skierowano nie na gastroskopię. wynik badania histop.: wycinek z trzonu :gastiris chronica/+/, activa/+/, erosiva /-/ metaplasia intestnialis focalis non completa mucosae (++) dysplasia gradus minoris focalis glandularum laminae propriae /-/ fibrosis laminae propriae/+/ erytrorrhagiae punctatae laminae propriae mucosae/+/ helicobacter pylori/-/ Lekarza zaskoczył wynik, gdyz spodziewał się dysplasii, a pojawiła się metaplasia. Chciałabym wiedzieć co oznaczają nazwy łacińskie, jakie są sposoby leczenia metaplasii, czy jest to poważna dolegliwość, czy jest uleczalna, jaka jest profilatyka leczenia tego typu przypadłości (jaka dieta?) i jakie są rokowania? Czy wobec powyższego należy podawać witaminę B12 jeśli z badań krwi nie wynika niedokrwistość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Przewlekłe zapalenie żołądka bez obecności nadżerek. Metaplazja (pojawienie się komórek odmiennych czynnościowo i morfologicznie od prawidłowego nabłonka) ogniskowa jelit nie obejmująca całej błony śluzowej. Brak dysplazji ogniskowej stopnia małego i włóknienia blaszki właściwej. Punktowe przekrwienie blaszki właściwej śluzówki. Leczenie przynosi dobre rezultaty. Dysplazja jest stane przedrakowym. Metaplazja może do niego predysponować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym jeszcze dowiedzieć się cos na temat witaminy B12. Skąd wobec tego wzięły się jej niedobory?(wynik 131 pg/ml) i czy powinnam ją w jakis sposób uzupełnić? Poza tym mam ciagle przekroczone wyniki MCV (109 fl), a MCH (37.2pg) oraz żelazo , które regularnie badam i waha się między : marzec 187 ug/dl, wrzesień 98 ug/dl, listopad 203 ug/dl, grudzień 155 ug/dl. Ferrytyna, TIBC, transferyna i kwas foliowy w normie. Na dodatek w woreczku żołciowym mam polipa, bez cech ukrwienia, do obserwacji. Przestraszyłam się tej metaplasii, stosuje dietę bogata w siemie lniane i kwasy omega 3. Mam juz umówioną wizyte u gastrologa. Czytam bardzo interesujaca pozycję dr.Davida Serva-Schreibera *ANTYRAK-NOWY STYL ŻYCIA*. Książka ta pozwoliła mnie-laikowi medycznemu, poznać naturalne metody walki z rakiem i ryzykiem nowotworów. Polecam tę pozycję wszystkim ludziom, którzy chcą zrozumieć przyczyny współczesnej epidemii raka. Bardzo serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

O suplementacji witaminy B12 powienien zadecydować lekarz prowadzący biorąc pod uwagę wszystkie wyniki badań. Jej niedobór może być spowodowany zaburzeniem wchłaniania w jelicie i niedobór w pożywieniu, wzrostu zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×