Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Tu Sigmae. Foci adenocarcinomatosi et necrosis


Gość Marian

Rekomendowane odpowiedzi

Moja 61 letnia mama uskarżała sie na ból w dolnej części lewej strony bźucha, zostsła skierowana przez gingekologa do szpitala na szczegółowe badania ( lekarz w przychodni wykrył guza w badaniu ginekologiczny). W szpitalu wykluczono chorobę ginekologiczną, po konsultacji chirurgicznej i badaniu kolonoskopi stwierdzono guza jejita grubego, pobrano wycinek do badania. Czytałem wypis ze szpitala gdzie były konkretne wyniki badania ale nie chcąć martiwić mamy nie brałem go. Dziś odebrałem wynik badania wycinka i dlatego proszę o przetłumaczenie słów Rozpoznanie: Tu Sigmae i drugie zdanie: Foci adenocarcinomatosi et necrosis. Czy to są poważne sprawy wiem że będzie potrzebna operacja. Jakie są rokowania. Brat mamy zmarł na raka jelita grubego czy ta chroba jest dziedziczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznanie: Tu Sigmae - guz esicy i drugie zdanie: Foci adenocarcinomatosi et necrosis - ogniska gruczolakoraka i martwicy To nowotwór złośliwy. Taki stan wymaga pilnej interwencji chirurgicznej czyli resekcji odcinkowej jelita grubego wraz z guzem nowotworowym. Rokowanie obecnie nie do oceny. Ocena rokowania dopiero możliwa po uzyskaniu opisu zabiegu oraz ostatecznego wyniku histopatologicznego materiału pooperacyjnego. Choroba nowotworowa jelita grubego w pewnych przypadkach ma naturę dziedziczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama jest po operacji. Wycięto ok 20cm jelita z guzem 4,5cm. Szybko wróciła do domu ale cały czas ma biegunke. Ma przejść 6 cykli chemioterapi. Problem jednak jest z psychiką, na dodatek ojceic w Jej tak drudnej sytuacji nie wspiera tylko przysparza nerwów i nadużywa alkochlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×