Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Pobranie wycinka w czasie kolonoskopii a diagnostyka


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedlugo poddaje sie zabiegowi kolonoskopii ze wzgledu na przedluzajace sie problemy zwiazane z wyproznianiem (stale bole nad pepkiem, zmiana rytmu wyproznien, nagle parcia, zalegajace gazy) i moje pytanie dotyczy mianowicie pobierania wycinkow. Wstepnie badanie jest robione bez pobrania ich, natomiast poinformowano mnie ze dopiero w trakcie lekarz wykonujacy badanie podejmuje decyzje o koniecznosci wlasnie pobrania do analizy. Pytanie brzmi, co w wypadku jesli lekarz stwierdzi ze wycinki byly niepotrzebne, czy badanie wtedy jest tak samo dobrze oznajmujace ze w jelicie jest wszystko ok, czy tez moze to spowodowac że zmiany ktore dopiero zachodza zostana przeoczone? Wiem ze pytanie moze sie wydawac troche trywialne, ale jest dosc wazne dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja miałam kolonoskopię w zeszłym miesiącu.W trakcie badania pobrano dwa wycinki z jelita krętego(zazwyczaj pobiera się w trakcie badania).Po badaniu lekarz poinformował mnie że jelito grube i końcowy fragment jelita cienkiego są ok,nie stwierdzono żadnych zmian-było podejrzenie choroby Crohna-lekarz stwierdził że jelito jest zdrowe i nie mam Crohna.Po 14 dniach odebrałam wyniki wycinków i wyszedł nieswoisty przewlekły proces zapalny,więc poszłam z wynikami do lekarza i prawdopodobnie mam crohna,chociaż lekarz nie jest do końca pewien.Gdyby nie pobrano wycinków nie wiedziałabym że mam stan zapalny w jelicie i pewnie wmówiliby mi zespół jelita drażliwego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinki są pobierane jeżeli lekarz zauważy jakieś zmiany, dlatego przed badaniem nie wie czy będzie pobierał wycinki i ile. Nawet przy drobnych ubytkach błony ślizowej są pobierane wycinki aby na wszelki wypadek sprawdzić czy to nic powaznego. Pobieranie wycinków jest bezbolesne. Proszę się nie stresowac i poczekać na badanie, dolegliwości jakie u Pana występują moga być spowodowane nawet niewłaściwą dietą albo stresem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje objawy są opisane w wątku z tego forum - Rozpoznanie celiakii na podstawie wycinka jelita cienkiego. Mnie po badaniu powiedzieli,że skoro już doszli do jelita cienkiego to pobrali wycinki dla lepszego rozpoznania,chociaż podobno nie znaleźli żadnych zmian w obrazie endoskopowym,tak też jest w opisie badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×