Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Carcinoma ducale invasivum mammae


Gość Sabina i Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sabina i Joanna

Serdecznie proszę o interpretacje wyniku histopatologicznego i wskazanie rokowań. Moja babcia ma 78 lat. Pod koniec września wykryto i niej raka piersi. 13 października została poddana operacji usunięcia całej piersi wraz z węzłami chłonnymi. Wynik histopatologiczny po operacji zawiera następujące dane: 1) sutek z pachą, na pograniczu lewego dołu pachowego: CARCINOMA DUCALE INVASIVUM G2 MAMMAE, FIBROSIS (50%) ET MICROCALCIFICATIONES DISPERSAE IN TUMORE, EMBOLIAE CARCINOMATOSAE VASORUM LYMPATICORUM, 2) RECEPTORY: ER-NEGATYWNE (0% KOMÓREK) PS=0,IS=0, PGR &#8211*NEGATYWNE (0% KOMÓREK) PS=0,IS=0, HER 2- POZYTYWNE (SCORE=3+), ZMIANY WŁÓKNISTE-FIBROSIS ET DUCTECTASIAE MAMMAE, BRODAWKA-MAMILLA SINE SIGNIS LAESIONIBUS PATHOLOGICIBUS, WĘZŁY CHŁONNE- METASTASES CARCINOMATOSAE LYMHONODULORUM (6/12 Z PRZEKRACZANIEM TOREBEK WĘZŁÓW), OKOLICE PĘCZKA- METASTASES CARCINOMATOSAE LYMHONODULORUM (7/10). Odmówiono babci podania chemii z uwagi na obciążenia kardiologiczne. Babcia została zakwalifikowana na radioterapię ale ostatecznie to odwołano bo badanie tomografem komputerowym wykazało w nerce guza o obrazie ca. Babcia nie chce poddać się operacji usunięcia nerki. Inne narządy są czyste. Wykonałyśmy również w dniu 7 grudnia scyntygrafię kości, która wykazała, że nie ma przerzutów do kości. Od kilkunastu dni babci doskwierają w nocy straszne bóle w obrębie rany pooperacyjnej. Opisuje je jako kłujące, szczypiące i palące. Czy to mogą być przerzuty? Wykluczyłyśmy problemy z sercem ponieważ lekarz kardiolog wykonał eho serca i echokardiogram z próbą dobutaminową i wszystko jest w porządku. Jakie są rokowania dla takiego stadium rozwinięcia choroby? Ile czasu nam zostało? Czy mam walczyć o podanie radioterapii czy lepiej jej nie podawać? Co robić z tą nerką? Przekonywać babcię aby poddała się operacji? Serdecznie proszę o pomoc. Joanna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to mogą być przerzuty? - raczej nie, przerzuty nie dają takich dolegliwości i łatwo byłoby je stwierdzić np. w RTG płuc, ból może być związany np. ze złym gojeniem się rany pooperacyjnej, trzeba jeszcze w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem Jakie są rokowania dla takiego stadium rozwinięcia choroby? - proces zaawansowania nowotworu jest duży, receptor HER2 dodatni świadczy o dużej agresywności nowotworu, dużo węzłów chłonnych zajęty jest przerzutami, nie znam wielkości samego guza nowotworowego, ale rokowanie w takim przypadku jest złe jeśli nie podejmie się leczenia dodatkowego (chemio- czy radioterapii) Ile czasu nam zostało? - można ocenić mniej więcej, że okres przeżycia 5-letniego może wahać sie w granicach 20-40% Czy mam walczyć o podanie radioterapii czy lepiej jej nie podawać? - leczenie dodatkowe powinno zostać włączone, aby mieć nadzieję na przedłużenie życia Co robić z tą nerką? Przekonywać babcię aby poddała się operacji? - uważam, że powinna poddać się operacji skoro jest duże prawdopodobieństwo, że guz w nerce jest rakiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dziś byłam sama, bez Babci u dr radioterpeutki, która kategorycznie odmówiła podania radioterapii. Pamiętała moją Babcię z ostatniej wizyty i powiedziała mi, ze ocenia stan zdrowia Babci na stabilny i pozwalający na poddanie się operacji usunięcia nerki. Dopóki nie usuniemy nerki radioterapii nie poda ponieważ jest to niezasadne. Jeśli chodzi o ataki bólu to dr powiedziałą, że mogą mieć podłożone neuropatyczne jako skutek zmian pooperacyjnych. W pilnym terminei przyjmie Babcię w przyszły piątek celem przepisania środków przeciwbólowych. Martwię się, że nie uda mi się namówić Babci na przeprowadzenie nefrektomii i niebawem rak zajmie organy wewnętrzne:( Umówiłam się również na wizytę w innym punkcie NFZ aby skonsultować możliwość podania radioterapii. I oczywiście cały czas będę tłumaczyła Babci konieczność zajęcia się nerką. Z pozdrowieniami Joanna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×