Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Hyperplasia fovealis, mucykarmin dodatni. Polypus Elsteri, mucykarmin dodatni


Gość maggi

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymałam wynik badania patamorfologicznego - gastro: antrum - hyperplasia fovealis, mucykarmin dodatni trzon żołądka - polypus Elsteri,mucykarmin dodatni. Badanie przesiewowe kolonoskopii:bez zmian,w normie. Proszę o interpretację, co znaczają te wyniki i ewentualnie jak dalej postępować. Wizytę u lekarza rodzinnego, który skierował mnie na gastroskopię mam w styczniu. Wcześniej poza zgagą nie miałam szczególnych objawów i przez ok.3lata brałam leki z grupy prazol. Czy dalej należy leczyć się u specjalisty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antrum - hyperplasia fovealis - oznacza przerost dołeczkowy mucykarmin dodatni - oznacza, że komórki są dojrzałe i produkują śluz (prawidłowe komórki) trzon żołądka - polypus Elsteri W przypadku chorych, u których dno i proksymalna część trzonu żołądka są pokryte drobnymi polipami (o średnicy około 5 mm), można wówczas podejrzewać hiperplazję gruczołów dna żołądka i rozpoznać polipy (cysty) Elstera. Chorych z polipami Elstera dzieli się na dwie grupy: postacie sporadyczne i postacie związane z rodzinną polipowatością gruczolakowatą (FAP, familial adenomatous polyposis) lub jej utajoną formą. Jeżeli podczas badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego stwierdza się polipy dna żołądka, to konieczna jest diagnostyka w kierunku guzów nabłonkowych jelita grubego, które u tych chorych pojawiają się statystycznie częściej. Taki polip wymaga konsultacji z onkologiem. Wynik kolonoskopii był prawidłowy więc w tym przypadku można wykluczyć guzy jelita grubego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×