Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ogniska lite i lito torbielowate w płatach tarczycy


Gość Lucyna

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu dzisiejszym odebrałam wynik USG Tarczycy: Wymiary płat prawy 19x19x48 mm płat lewy 17x16x44 mm węzina szerokość 2mm. Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogeniczności i prawidłowych przepływach w badaniu ColorDoppler, w obu płatach kilka ognisk litych i lito-torbielowatych śr. do 10 mm. Opisane zmiany wykazują I i II typ unaczynienia. USG zostało wykonane z powodu spuchnięcia szyi i powiększonych węzłów chłonnych. W dniu dzisiejszym miałam wykonaną serię badań, wyniki będą dopiero za kilka dni. Bardzo proszę o interpretację powyższego wyniku. Jestem kobietą, mam 29 lat i od około roku oprócz przytycia ok. 14kg.(bez zmiany diety, trybu życia, pracy, stresów, bez wyraźnej przyczyny) nic mi nie dolega, jestem zdrowa i na nic nie choruję. Bardzo dziękuję, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarczyca jest prawidłowej wielkości, ale z licznymi zmianami guzkowymi czyli typu wola wieloguzkowego być może na podłożu zwyrodnienia. Oczywiście wynik należy skonsultować z endokrynologiem. Wykonać badanie hormonów tarczycy we krwi czyli TSH i fT4 (niedoczynnośc tarczycy może wywoływać otyłość). Być może konieczne okaże się wykonanie biopsji cienkoigłowej największych zmian w tarczycy celem pogłębienia ich diagnostyki. O wszystkim musi zadecydować endokrynolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×