Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Biegunka po zamknięciu stomii


Gość Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

WItam od 5 lat mam chorobę crohna, glownie w jelicie cienkim, ale z tego co wiem kolonoskopia wykazala takze lekkie punkty zapalne na koncu jelita grubego. w sierpniu tego roku przeszedlem operacje czesciowej ileostomii wskutek perforacji w jelicie cienkim, zostalo usuniete 20cm jelita cienkiego i 4 grubego oraz uformowana stomia ( mialem koncowki jelita cienkiego i grubego na zewnatrz), ktora zostala zamknieta dokladnie 16 dni temu. Czuje sie dobrze, mam apetyt, ale martwi mnie ciagla biegunka. Nie widze znacznej stabilizacji pracy jelit od zamkniecia stomii, takze gdy mialem stomie zawartosc woreczka byla praktycznie plynna caly czas, ale powiedziano mi ze to raczej normalne gdy sie ma stomie na jelicie cienkim. Od wczoraj zaczalem lykac pentase 3g/dzien ale takze nie pomaga, mam lekka diete. Martwie sie ze powroci krwawienie, nieznaczne podkrwawienia jakby juz pomalu sie pojawialy. prosze o informacje jak wyglada rekonwalescencja i kiedy mam szanse na powrot do normalnosci, tzn kiedy biegunki ustąpią po zamknieciu stomii,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdawać sobie sprawę, że po wycięciu nawet niewielkiego odcinka jelita cienkiego może dojść do zaburzeń wchłaniania z przewodu pokarmowego plus Pana stan zapalny w jelicie cienkim co wyzwala biegunkę i to stałą. Będzie na pewno trudno nad nią obecnie zapanować. Trzeba starać się opanować stan zapalny sluzówki jelita (duże dawki mesalazyny, zastanowić się nad podaniem nawet sterydów) oraz podać leki zwalniające prace jelita (np.leperamid). Oczywiście kontrolą i leczeniem musi zająć się gastroenterolog. Rekonwalescencja może przebiegać nawet miesiącami. Trzeba wiedzieć, że Pana choroba jest przewlekła i nigdy nie uda się jej opanować na stałe, a operacje tylko leczą powikłania, a nie samą chorobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli stan obecny jest mniej wiecej normalny w takim razie?. Zaobserwowalem ostatnio zmniejszenie czestotliwosci biegunek i poprawa jakosci (bardzie staly stolec)tylko z rana. Zaczalem lykac priobotyki w postaci trilacu. Lecze sie w Anglii, gastroenterolog wyznaczyl mi date kolonoskopii na 10 grudnia oraz kilka dodatkowych badan. Rozumiem ze nie nalezy sie w takim razie zbytnio przejmowac w chwili obecnej, nie mam bólów, i badzo duzy apetyt, to chyba znak pozytywny, zaczalem przybierac na wadze, tylko uciązliwoscią jest brak całkowitej stabilizacji stolca. Dziękuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okazało się że po operacji mam zespół złego wchłaniania kwasów żółciowych ( Bile salt malabsorption) wykazało to badanie radiologiczne NM SeHCAT wykazalo wynik 0.3% i mam w wynikach napisane ze oznacza to poważny zespoł złego wchłaniania (severe Bile salt malabsorption). Stąd ta biegunka. Znalazl sie na to lek w Anglii - cholestyramina pod postacią leku QUESTRAN. Ale w Polsce go nie ma, i nie jest zarejestrowany, Moje pytanie w jaki sposob moge zyc dalej po powrocie do kraju, czy sa jakies inne leki z cholestryramina w Polsce.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mialam połaczenie jelita i tak samo mam ciagłe biegunki ale juz sie przezwyczailam. stolec jest ciagle luzny ale teraz moge nad tym zapanowac. 2 lata temu mi usunieto stomie. po roku sie nauczylam tzymac wszystkiego wiec chyba rozumiem cie. zawsze po alkoholu mam silna biegunke. trzeba tez wiedziec czego nie jesc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×