Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dodatni test na krew utajoną, ciężkie zaparcia, biegunki i ból brzucha


Gość Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wyniki krwi utajonej dodatnie. Mam od wielu, wielu lat, chyba od dwudziestu lat cięzkie zaparcia, czasem biegunki i bóle brzucha po lewej stronie, poniżej żeber. Zaparcia trwaja nawet tydzień. Mam cuchnące stolce. Mam 44 lata. Chudnę. Czy to rak jelita grubego? Nie zgodzę się na kolonoskopię, ani na kolografię. Nie chcę lewatyw, czy pić tego świństwa przed badaniem. Czy mogę zarządać od lekarza skierowania na tomografię komputerową jamy brzusznej i markery nowotowu jelita? Czy wykaże ona raka jelia? USG jest dobre. Czuję, że mam nowotwór, Nie zgodze się na żadną operację, Czy jest inne leczenie? Czy powinienem uporządkować w powyższej sytuacji swoje życie i pogodzić się z najgorszym? POMOCY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można bez skierowania pójść do centrum onkologii lub poradni onkologicznej, aby wyjaśnić sytuacje. Co do pozostałych pytań - to forum chirurgiczne czyli mówiąc ogólnie zabiegowe, po pomoc w przypadku zaburzeń lękowych proponuję udać się do psychologa lub psychiatry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, zanim zacznie porządkować Pan sobie życie, najpierw musi się pan konkretnie zdiagnozować. Powiem Panu tak - jedynym badaniem diagnozującym choroby jelita grubego jest endoskopia. Reszta badan to tylko badania pomocnicze. Usg czy tomografia nie zdaje tu egzaminu niestety. Markery nowotworowe, zapewne myśli Pan o markerze CEA służą do kontrolowania leczenie raka jelita grubego, w diagnostyce także nie maja większego znaczenia, gdyż podwyższają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. Proponowałbym Panu wykonanie kolonoskopii tradycyjnej jednak jeśli tak neguje Pan to badanie pozostaje jeszcze możliwość wykonania kolonoskopii wirtualnej, za pomocą tomografu 64 rzędowego. Jednak i do tego badania trzeba się oczyścić specjalnymi płynami. Jest to jednak badanie mniej inwazyjne aniżeli kolonoskopia tradycyjna. Do jelita jest wpompowywane powietrze w celu rozszerzenia ścian jelita i tomografem wykonywana jest seria zdjęć. Badanie to jednak nie ukazuje stanu śluzówki jelita grubego i tu widać przewagę kolonoskopii tradycyjnej. Co do leczenia nowotworów jelita grubego to zdecydowanie najefektywniejszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny, uzupełniany często chemioterapią. Te dwie metody połączone dają naprawdę duży odsetek przeżyć pięcioletnich. Ja jednak proponuję nie panikować, przestać się stresować bo jeszcze nikt nie wykrył u Pana nowotworu. Moze to być polip czy zapalenie sluzówki jelita. Proszę się z tym problemem zgłosić do lekarza rodzinnego, a najlepiej bezpośrednio(prywatnie) do gastroenterologa. On rozwieje Pana wątpliwości. Życzę wytrwałości i dużo pozytywnego myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to rak jelita grubego? - najlepiej wykonać kolonoskopię, bardziej prawdopodobne że to choroba zapalna. Jednak długi czas jej istnienia znacznie zwiększa możliwość wystąpienia nowotworu. Czy mogę zarządać od lekarza skierowania na tomografię komputerową jamy brzusznej i markery nowotowu jelita? - nie ma sensu przeprowadzanie takich badań, dlatego raczej nie dostanie Pan na nie skierowania, może Pan jednak zrobić je na własny koszt. Czy wykaże ona raka jelia? jeśli będzie odpowiednio widoczny, badanie tomograficzne nie jest tutaj aż tak dobre. USG dobre, niestety rozmawiamy o jelitach, tutaj USG nie jest badaniem na którym można się opierać. Czy jest inne leczenie? - chemioterapia i leczenie narkotycznymi środkami p. bólowymi - morfina? Czy powinienem uporządkować w powyższej sytuacji swoje życie i pogodzić się z najgorszym? - najpierw diagnostyka, gorąco zachęcam do kolonoskopii, badanie to jest naprawdę najwłaściwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×