Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przetoka żołądka po chirurgicznej resekcji żołądka i zapaleniu otrzewnej


Gość megi

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem dwa miesiące po chirurgicznej resekcji żołądka, oraz po zapaleniu otrzewnej.Mam nieszczelność żołądka i zostałam wypuszczona ze szpitala do domu,a lekarze twierdzą że tak musi być.Ale dla mnie jest coś nie tak, skoro pokarm wylewa mi się z brzucha przez dziurę która zrobiła się w bliźnie pooperacyjnej.Dostałam tylko odpowiedz, że za kilka miesięcy przetoka mi się zarośnie.Tylko jak ja mam żyć z cieknącym brzuchem i czy nie dostane znowu zapalenia otrzewnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy stwierdzona jest nieszczelnośc robi się powtórną operację, która przywraca szczelność. Rzeczywiście sytuacja ta jest nieprawdopodobna, ryzyko zapalenia otrzewnej istnieje, jednak przetoka z którą wypuściliby Panią bez zabiegu musi być mała i powinna zniknąc w ciągu około 6- 7 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło już siedem dni,odkąd wypuścili mnie ze szpitala, a przetoka nadal jest ma ok. 2 cm na wierzchu i wygląda jak tuleja.Przed wyjściem ze szpitala zrobiono mi USG jamy brzusznej,w tymże badaniu wyszło wiele niejasności,ponieważ była słaba widoczność ze względu na moją tusze.Jest napisane że jest przetoka ale nie do oceny USG,i że proponują TK,którego oczywiście mi nikt nie zrobił.Czy mam się skonsultować z jakimś lekarzem,który to obejrzy?Bo ci ze szpitala nie chcą mnie słuchać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka nieszczelność po zespoleniach jelitowo-jelitowych czy żołądkowo-jelitowych czasami się zdarzają. Często nieszczelność doprowadza do wytworzenia przetoki czyli kanału łączącego świtało jelita czy też żołądka z środowiskiem poza powłokami brzusznymi. Jest to kanał struktura mająca ściany i oddzielona od jamy otrzewnowej, dlatego treść jelitowa czy też żołądkowa nie wylewa się do tej jamy. Takie przetoki niestety goją się bardzo długo (zwłaszcza żołądkowa lub z górnych partii przewodu pokarmowego). Trwa to miesiącami. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jedynie rozstrzygnąć jaka obecna jest sytuacja w jamie brzusznej, jaki jest kanał i jak przebiega może tomografia komputerowa brzucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przetka nie została wytworzona celowo, należy ją usunąć. Celowe wytworzenie przetoki według mojego rozeznania występuje jedynie przy chorobach upośledzających funkcje przewodu pokarmowego powyżej żołądka. Osobiście nigdy nie widziałem ani nie słyszałem o przypadku świadomego pozostawienia przetoki bez wyraźnych wskazań do jej pozostawienia. Przetoka żołądkowa również nie zarasta samoistnie jedynie w rzadkich przypadkach (ale tu mam na myśli stan chirurgii w XIX-stym wieku - pierwszej połowie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój mąż także jest po operacji chirurgicznej resekcji żołądka, oraz po zapaleniu otrzewnej, nastepnie zrobił sie mu ropień w jamie brzusznej, później zrobił się czop w miejscu gdzie ma dren..W badaniu kontrastowym rtg wykryto nieszczelność żołądka(przetokę), lekarze niestety mówią, że zarośnie się sama i to w długim okresie, na razie jest w szpitalu i ma kroplówki, tylko jeden z lekarzy jest przeciwny zdaniu innych lekarzy, ten który robił mężowi badanie kontrastowe powiedział że przetoka sama sie nie zasklepi i trzeba operować. Myslę o przewiezieniu go do innego szpitala. Proszę o pomoc-poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×