Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Osteotomia stawu kolanowego


Gość Henia

Rekomendowane odpowiedzi

Mój mąż został skierowany na zabieg osteotomii stawu kolanowego. Bardzo proszę o odpowiedź na czym polega ten zabieg, jak długi może być pobyt w szpitalu po dokonaniu takiego zabiegu, jak długo może trwać rehabilitacja po zabiegu, czy noga po zabiegu winna być unieruchomiona, czy nie ma takiej potrzeby? Bardzo proszę odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na czym polega ten zabieg - zabieg polega na przycięciu odpowiednim kości dzięki czemu będzie zlikwidowana patologia stawu kolanowego jak długi może być pobyt w szpitalu po dokonaniu takiego zabiegu - około 1-2 tygodni jak długo może trwać rehabilitacja po zabiegu - 2-3 miesiące czy noga po zabiegu winna być unieruchomiona - raczej tak, o tym zadecyduje ortopeda prowadzący

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem po osteotomii kolana. Trzy tygodnie temu ściągneli mi gips. Proszę o wskazówki jak mam ćwiczyć operowaną nogę, w jakim okresie jakie ćwiczenia wykonywać? Dziękuję za wszystkie wskazówki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę.Jestem 4tygodnie po zdjęciu gipsu ćwiczę sama w domu,zginam nogę 35-40%.Kolano i nogę mam spuchniętą,nie mogę sie udać do lekarza specjalisty rehabilitacji,jeszcze nie chodzę.Powoli uczę sie chodić dotykam nogą podłogę,nie mam odwagi stanąć na tej nodze.Muszę się nauczyć się chodzić po równym a póżniej po schodach.Mieszkam na drugim piętrze nie ma windy.Nie wiem jak długo będzie to trwać kiedy będę mogła zginać kolano na 90% i chodzić? Proszę może ktoś już ma to wszystko za sobą o odpowiedż.Pozdrawiam.Janina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dalsza historia po osteotomii kolana być może komuś sie przyda.Jestem 6 tygodni po ściągnięciu gipsu,noga wróciła do nqrmy,kolano mam grube mam metalową płytkę i śruby które będą usunięte w maju.Trzy dni temu zaczęłam stawiać pierwsze kroki było okropnie.Przy pomocy chodzika idzie teraz coraz lepiej co raz bardziej obciążam nogę.Non stop ćwiczę,kolano zginam na 80%.Robię petlę z bandarzu elastycznego daję na stopę unoszę nogę do góry robię zgięcie i wyprost.Janina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 10 tygodni po ściągnieciu gipsu chddzę o jędnej kuli nogę zginam dobrze, ale mam trudności z wyprostowaniem,jak siedzę mam zgiętą nogę wstanę chodzić za nim rozcwiczę nogę chodzę na palcach mam przykurcz nogi.dużo cwiczę nie wiem jak dłługo będzie to trwało czy będę miała nogę sprawną może ktoś napisze do mnie o sobie jak długo trwało że by noga była sprawna,jakie miał ćwiczenia bardzo proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę minie 6 tygodni od czasu kiedy maiłam robioną osteotomię. Nie miałam nogi w gipsie, ale nie wolno mi jej obciążać. Chodzę o kulach. Teoretycznie po 6 tygodniach mogę zacząć obciążanie, ale po kontakcie z lekarzem dowiedziałam się, że powinnam jednak zaczekać do wizyty kontrolnej (wtedy minie 8 tygodni od operacji). Ponieważ nie miałam gipsu od razu na drugi dzień po operacji rozpoczęłam rehabilitację, między innymi na urządzeniu zwanym artromot (ćwiczenia bierne-zginanie i prostowanie...). Cały czas ćwiczę w domu (już bez urządzenia na którym w sumie ćwiczyłam jakieś dwa i pół tygodnia). Zginam kolano do kąta mniej więcej 130 stopni, nawet chyba troszkę więcej...z wyprostem też nie miałam problemu od samego początku (pełny) pomimo, że równocześnie miałam 2 operacje. Osteotomię i usunięcie bardzo dużej torbieli Backera z dołu podkolanowego tej samej nogi. Mam uszkodzony również nerw strzałkowy czuciowy, który podobno z biegiem czasu ma się odbudować. W stanie spoczynku noga już mnie raczej nie boli. Niepokoi mnie jednak coś innego. Podczas chodzenia oczywiście puchnie (w tej chwili już mniej, ale jednak) i przyjmuje brzydki sinawo-czerwonawy odcień. Poza tym podczas zginania, między kątem około 35-45 stopni boli w kolanie...czasami mniej czasami więcej, ale boli. Zdarzyło się kilka razy, że już wcale nie bolało, ale później ból wracał. Największy problem występuje oczywiście po nocy i po dłuższym siedzeniu ze zgiętą nogą. Może znajdzie się ktoś kto zakończył już rehabilitację i jest w pełni sprawny po takim zabiegu, kto podzieli się z nami swoimi doświadczeniami... Nie będę ukrywać, że chciałabym już normalnie chodzić i w końcu znów pracować :D P.S. Pani Janino jeśli chodzi o ćwiczenia, w tej chwili nie ma ich dużo, ponieważ nie obciążam nogi. Zginanie kolana w siadzie na jakimś wyższym krześle np. Unoszenie do pionu i powolne opuszczanie w leżeniu, ruchy stopą, napinanie mięśnia czworogłowego uda w leżeniu. Staram się również podciągać nogę bez pomocy ciągnąc po podłożu, gdy leżę np. w łóżku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Halino dziękuję za obszerną i informację,dziękuję za opis ćwiczeń ,te ćwiczenia robię tak jak pani.Pani ma bardziej wyćwiczoną nogę może dlatego że już na drugi dzień zaczęła pani ćwiczyć,ja miałam gips całą stopę ,nogę do pół uda.Leżam jak kłoda 5dni lekarz kazał ruszać palcami i podnosić nogę.Palcami ruszałam nogi podnieść nie mogłam,była ciężka z tym gipsem druga pacjętka ten sam problem co ja.Po pięciu dniach przyszła rehabilitanka kazała wstawać pomogła z nogą,udo bolało okropnie nie mogłam zejść z łóżka chodziłam 10 minut skacząć na jednej nodze z chodzikiem.Udo mnie bolało przez wiele tygonie jak wróciłam do domu.Po tygodniu pobytu szpitalu przyszła pacjętka na wyciąg płytki i śrub po osteotomii kolana,ona nam poradziła jak mamy podnosićicwiczyćnogę.Poszła do pielegniarki,przyniosła 2 bandaże elastyczne jeden dla mnie drugi dla tamtej pacjentki,zrobiła pętle założyła nam na stopę zaczeliśmy nogi podnosić,cwiczyć wstawać z łóżka chodzić z chodzikiem. Po sześci tygodniach ściągnięcie gipsu no i tak do tej pory siedzę w domu po 20-ym maja usunięcie metali,Moze póżniej będę mieć rehaabilitację. Pani Halino proszę pisać dalszy przebieg może ktoś do nas napisze jak sobie radził po takiej operacji może już ktoś ma to wszystko za sobą jest już sprawny.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem 20 dni po operacji kolana osteo + rehabilitacja byla juz na drugi dzien po operacji caly czas cwicze w domu poruszam sie bez obciazenia do 6 maja czuje jeszcze bol pieczenie i mrowienie wzdluz kosci piszczelowej kolano jest opuchniete czekam co dzien na poprawe i wierze juz jest blisko jezeli chodzi o podnoszenie nogi to owszem ale bez bandazy bo nie moze byc zadnego obciazenia a na bandazu jednak jest to opor stopy POZDROWIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Mario,dziękuję bardzo że napisała,Pani.Miała Pani szczęście że rehabilitacje była na drugi dzień,nie było zastoju mięsni.Bardzo dobrze że Pani cwiczy szybciej noga będzie sprawna.Ja od trzech tygodni chodzę o jędnej kuli,noga mnie puchnie zginam bez problemu gorzej wyprostować,jak siedzę i muszę wstać,albo po nocy.bardzo dużo cwiczę.Być może jak wyciągną mnie metal pod koniec maja,to cwiczenie coś pomoże.Pani Mario proszę pisać jak będzie dalej.Pozdrawiam.Pani Halino co słychać u Pani? jak kolano czy jest dobrze.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 63 lata.Od marca zwlekam z decyzją pójscia na zabieg osteotomii.Bardzo się boję, żeby nie było gorzej niż jest.Od dawna mam też torbiel pod tym chorym kolanem i nie wiem czy to da się zoperować?Gdzie najlepiej udać się na operację, czy do Końskich czy do Buska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Pani Margot,wczoraj wróciłam z urlopu,dziś pisze do Pani.Ja 24 maja miałam wyjęte śruby i płytkę z kolanem jest bardzo dobrze,chodzę bez kuli boli trochę stopa,to jest inna semestria nogi.Już dobrze chodzę po schodach,jeszcze nie mogę dobrze wyprostować nogi jak siedzę imuszę wstać,ćwiczę sama,od dziś mam 10 zabiegów.Radzę Pani nie zwlekać czym szybciej tym lepiej udać sie na zabieg,ja mam 69 lat jestem bardzo aktywna,długo zwlekałam,życzę powodzenia.Nie znam tamtych regionów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogie panie czytam wasze wypowiedzi i zastanawiam się czy iść na ta operacje mam 46 lat i bardzo mnie bolą obydwa kolana doktor mi zaproponował osteotomia puddu ale o gipsie nic nie mówił, bardzo się boje może ktoś zna dobrego ortopedę w lublinie lub okolicach? Miałam 2 lata temu robiona atroskopie na obydwa kolana i nic nie pomogło. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani, Moniko,ja radzę Pani nie zwlekać i iść na operację.Ja się męczyłam długo, jezdziłam prywatnie do lekarza,,który odradzał mnie operację,Pakował zastrzyki po200 zł.raz w tygodniu,wzięłam pięć,żadnej poprawy nie było.Zmieniłam lekarza,obejrzał zdjęcia,powiedział operacja jak najszybciej.No i całe szczęście,wszystko dobrze,chodzę nie kuleję, kolano super, nie boli.Po operacji,po tym wszystkim,nie wierzyłam że będę chodzić,jest bardzo dobrze.Więc radzę iść nie zwlekać,Proszę opisać póżniej jak poszło.Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 7 tygodni po osteotomii. Jeszcze mam na nodze stabilizator ( gipsu nie miałam). Chodzę o kulach , ale noga nie boli ani przy zginaniu ani przy staniu, mogę zginac do 100 stopni. na razie zgodnie z zaleceniami lekarza nie obciążam jej całkowicie.Operację miałam w Otwocku na II oddziale ( wazne) bo tam nie zakładaja gipsu.. Polecam lekarza ( ordynator oddziału) dr Białecki. Warunki na oddziale są dosyć siermiężne, ale lekarze ok. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po operacji biodra mam endoproteze operacje miałam rok temu po pół roku wróciłam do pracy miałam wspaniałego lekarza który wydłużył mi nogę o 5 cm. i wstawił nowe biodro teraz jeszcze czeka mnie operacja na kolano bardzo się boję.czy ktoś miał taki przypadek jak mój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam osteotomię 10 lat temu , operowana byłam w Otwocku przez dr.Siemkowicza, faktycznie warunki tam kiepskie ale ważniejszy jest efekt zabiegu, ja jestem bardzo zadowolona, teraz idę z drugim kolanem, niestety.Teraz faktycznie już nie zakładają gipsu tylko stabilizator, to przyśpiesza proces zdrowienia.Po zdjęciu gipsu, gdzie staw był długo unieruchomiony,rehabilitacja jest niestety dłuższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Małgorzata

Jestem 11 tygodni po osteotomii kolana ze wstawieniem implantu. Nie miałam ani gipsu , ani stabilizatora.7 dni po operacji rozpoczęłam prywatną rehabilitację na którą chodzę dwa razy w tygodniu po półtorej godziny, nadal poruszam sie o kulach, po domu już bez kul. W tym tygodniu po raz pierwszy od operacji spuchło mi kolano czym jestem zaniepokojana, co uniemozliwia mi zginanie kolana może ktos potrafi mi powiedziedziec skąd ta opuchlizna, do tej pory wszystko było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Monika   53

Jestem po endoprotezie stawu biodrowego prawego ( lipiec2012) Teraz boli mnie kolano lewe , po zrobieniu prześwietlenia mam skierowanie na operacje osteotomii, czy ktoś tak miał? Bardzo sie boje , wzięłam juz serię zastrzykow , ktore wcale nie pomogły,a były dosc drogie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×