Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wyczuwalne odczynowe guzki w szyi


Gość PAULINA

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka guzków w szyi, są one wyczówalne bardzo palpacyjnie, mają 20 mm długości i 6 mm szerokości, radiolog określił je jako odczynowe, a mnie martwią że są tak dlugie, radiolog stwierdził że nie patrzy się na długość węzła tylko na jego grubość czyli wymiar poprzeczny, czy to prawda?? Mam obawy do niepokoju??? Węzły mnie wcale nie bolą i są dość spore, martwie się że to początek ziarnicy, proszę o odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby można było podejrzewać ziarnicę węzły muszą mieć około 2,4 cm2 powierzchni przekroju podłużnego. U Pani jest to 2*0,6 czyli ledwie połowa. aby było 2,4 węzeł musi urosnąć jeszcze 3 krotnie- (promień do kwadratu). Takiej wielkości węzły nie są niepokojące, najpewniej odczynowe - poinfekcyjne, wchłoną się po 6 tygodniach od końca choroby lub terapii antybiotykowej. Mogą również pozostać takiej samej wielkości. Proszę skontrolować ich stan 1 raz w tygodniu (nie częściej) jeśli po miesiącu nie zwiększą się nie ma pani powodów do obaw o ziarnicę lub inne nowotwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej będą utrzymywać się powiększone znacznie węzły chłonne tym większe prawdopodobieństwo, że takie węzły są typu rozrostowego. Radzę ich ciągle nie dotykać, bo może wtedy występować obrzęk w ich zakresie. Na pewno trzeba w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z lekarzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze w sprawie tych węzłów, dziś byłam po raz drugi zrobić ich USG ale u innego radiologa, ten radiolog w stosunku do poprzedniego wykrył znacznie większe węzły, przytoczę co napisał * Powiększone węzły chłonne pozapalnie zmnienione ( w całości wypałnione tkanką tłuszczowo - włóknistą ) - podżychwowe obustronne o wymiarach 8x25mm, 7x21mm, 4x8 mm - wzdłuż mięśnia obojczykowo sutkowego głównie po stronie prawej 5x20 mm, 6x25mm. Innych powiększonych węzłów chłonnych obwodowych nie stwierdzam. Czy może mi Pan coś powiedzieć na temat tej diagnozy?? Czy budzą niepokój te węzły że są tak duże?? i dlaczego tamten radiolog podał ich wymiary znacznie mniejsze niż ten, czy mogły urosnąć???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×