Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Złamana kość strzałkowa i leczenie bez gipsu


Gość Oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Każdy przypadek jak widać jest inny ... ja złamałam kość strzałkową 8 tygodni temu. Od razu mi ją zespolono blachą z wkręcikami i jednym dużym wkrętem. Po 2 tyg wyrzuciłam gips, od tego czasu lekka orteza już tylko. Po 3 tyg stałam na obu nogach, po 4 zaczęłam chodzić z kulami i jeździć autem. Po 8 tyg chodzę już normalnie bez kul, chociaż odrobinę wolniej niż zwykle i trochę szybciej się noga męczy. Muszę jeszcze 2 tyg uważać przy schodzeniu ze schodów i za ok 4 miesiace wyciągnąć blachę z nogi. Dużo nogę ćwiczyłam, naciagałam i masowałam zesztywniałe mięśnie, ścięgna i inne tkanki. W zasadzie prawie nie bolało. Już teraz mam prawie 100% zakresu ruchomości w stawie skokowym. Operacja nie jest miłym przeżyciem, ale lekarze z Austrii, gdzie mi nogę operowano twierdzili, że dzięki operacji po wygojeniu złamania noga będzie w 100 % tak sprawna jak przed urazem. Wszystko wskazuje na to, że mieli rację ... Pozdrawiam *)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz

Hej. Ja złamałem kość strzałkową w kostce 2 tyg temu. Z racji pobytu w niemczech, operacje miałem przeprowadzoną w klinice w Aachen. Zespolenie blachą i kilkoma wkręcikami. Zamiast gipsu dostałem specjalny but ortopedyczny VACO PED. Piękna sprawa, but można co pare dni delikatnie ściągnąć, umyć noge itd. But nie jest ciężki wiec chodzenie o kulach nie jest problemem. Dwa dni temu ściągnęli mi szwy, noga nie boli i chyba wszystko idzie zgodnie z planem. Za miesiąc kolejna wizyta kontrolna, zobaczymy co dalej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.mam ten sam problem.skonczylem 50 lat.chodze na silownie i biegam(biegalem)na biezni.kosc strzalkowa jak sie okazalo przedwczoraj mam zlamana tuz nad kostka.na szczescie rentgen i usg wykazaly zlamanie bez przemieszczenia.wyobrazcie sobie,ze ja ta kosc zlamalem podczas biegania po betonie w niewlasciwym obuwiu na urlopie.po powrocie noga mi w okolicy kostki opuchla ale altacet i voltaren sprawialy,ze opuchlizna przez noc schodzila.dwa tyg.nie robilem nic,malo tego,chodzilem na silownie,co prawda nie biegalem,ale rower i siedzac ciezarki.od wczoraj gips.szlak mnie trafia powoli,bo gips do kolana.wlasnie szukam jakiejs ortezy,bo w gipsie 4 tyg.to masakra jakas.moze ktos poleci orteze-sprawdzona.bede wdziewszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam złamaną kość strzalkowa od 5 dni w szynie , złamanie bez przemieszczenia , gdy leżę noga nie boli wszystko ok , gdy wvstane o kulach odczuwam straszny ból w miejscu złamania , za tydzień chcą wsadzić mi w lekki gips , czy ten ból jest noramalny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Może trochę nie w porę, ale napewno się przyda osobą które będą miały złamaną k strz. Ja też mam złamanie bez przemieszczeń w górnej części prawie pod kolanem. Za granicą (wycieczka) wsadzili mi w pół gips a w PL ortopeda powiedział, że złamania strzałkowej w tej okolicy nie wsadza się w gips i go zdjął (gips miałam tydzień). Noga tylko czasem boli najbardziej w nocy przy przekręcaniu. Chodzę o kulach stając delikatnie na niej (zalecenia lekarza) i wtedy nic mi nie dolega:) noga nie puchła, i nie sprawiała problemów od początku. Ale leczenie strzałkowej zależy w którym miejscu jest złamana. Im niżej tym gorzej (słowa ortopedy). Kręgosłup ponoć też mam złamany, żadnego gipsu i objawów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś jest ciekawy jak wygląda taka orteza to mniej więcej tak: http://www.mdh.pl/media/repository/zdjecia-pr/Ovation-Pneumatic-Walking-Brace-krotki.jpg Ja sam wolałbym mieć taką ortezę niż gips. Tak jak pewnie większość. Funkcjonuje się z nią całkiem wygodnie, więc nie mam wielkich powodów do narzekań. Gips byłby o wiele bardziej niewygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zlamalem kosc strzalkowa na treningu w pilke nozna pojechalem na SOR po 5h gips ns 6 tyg po tygodniu kontrola na ktorej ortopeda kazal przysc za nastepny tydzien ze zdjeciem rtg ale gips mialem tak ciasno ze jak bralem noge w dol wszystko puchlo i bol niemilosierny kakby mi ktos imadlem nonoge skrecal na calej dlugosci gopsu wiec wyskrobalem bandaz z pod gipsu z obu stron zrobilo sie troche luzu i juz nie bolalo Le kak zeszla opuchlizna troszke to juz luz byl i gip dudal na nodze na kotroli lekarz powiedzoal ze ma tak byc nawet debil dobrze nie sprawdzil obejrzal tylko zdjecie rtg i powiedzial ze mam gips nosic do konca tych 6 tyg i potem jeszvze 6 tyg o kulach bez obciazania nogi i nic nie ruszac bo kupilem pneumstyczny but ortopedyczny ale on twierdzil ze ma zostac gips mimo ze byl luzny i dodatkowo mnie ranil bo juz niebylo bandażu ale to alurat moja zasluga :) przuszedlem do domu zdjalem gips zakladalem but jak chodzilem gdzies i jak szedlem spac wdzien sciagalem noga odpoczuwala czujac nieziemska ulge po 4.5 tyg chodze juz i wszystko jest ok taki but to naprawde super sprawa usztywnia gips to tandeta . Buta sciagniesz noga poodycha szybciej sie goi zlamanie mialem przy stopie wiec najbardziej powazne im wyzej tym latwiej i szybciej sie goi uwazajcie na lekarzy debili . Zastrzyki przeciw zakrzepowe do tego jakies tablety z duza iloscia wapna witaminy i toche zelek bo zawieraja zelatyne i goi sie super .szybkiego powrotu do zrowka zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×