Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Protruzja tarczy międzykręgowej


Gość Beata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy opis badania MRI wykazuje konieczność poddania się zabiegowi chirurgicznemu ? co oznacza obniżony sygnał w obrazach T2? Do lekarza jakiej specjalności najlepiej się udać? Badanie zrobiłam po sugestii lekarza medycyny pracy, robiłam badania okresowe a w tym czasie bardzo dokuczał mi kręgosłup. Opis następujący: Niewielka skolioza kręgosłupa na odcinku Th/L. Półpoziome ustawienie kości krzyżowej. Tarcza międzykręgowa na wysokości L3/L4/L5/S1 o obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych. Na poziomie L3/L4 paracentralna protruzja tarczy międzykręgowej z ograniczeniem przedniej przestrzeni płynowej i obustronnym ograniczeniem otworów międzykręgowych: cecha pęknięcia pierścienia włóknistego. Na poziomie L4/L5 centralna protruzja tarczy międzykręgowej z ograniczeniem przedniej przestrzeni płynowej* cechy pęknięcia pierścienia włóknistego. Na poziomie L5/S1 szerokopodstawna z przewagą strony prawej protruzja tarczy międzykręgowej z ograniczeniem przedniej przestrzeni płynowej i prawego otworu międzykręgowego. Morfologia sygnału rdzenia kręgowego w badanym odcinku, stożka rdzeniowego i okołokręgosłupowych tkanek miękkich w granicach prawidłowych. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza międzykręgowa na wysokości L3/L4/L5/S1 o obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych. - oznacza to zmianę zwyrodnieniową jądra miażdżystego krążków międzykręgowych co może właśnie przejawiać się utratą właściwości sprężystych z wytworzeniem przepukliny (czyli przerwanie pierścienia włóknistego wokół jądra) - radzę w tej sprawie skonsultować się z neurochirurgiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Wynik badania MR. Badanie kręgosłupa wykonano w sekwencjach tse w obrazach T2,T1 zależnych w płaszczyznach strzałkowych,czołowych i osiowych bez podania środka kontrastowego.Dystalny odcinek rdzenia kręgowego izointensywny,prawidłowej grubości.Zwiększony kąt krzyżowy.Przewężenie przestrzeni międzykręgowych Th11-Th12 i Th12-L1.Podwięzadłowe wypukliny krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1.Wtórny ucisk na worek oponowy,zwłaszcza na poziomie L5-S1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy opis powyższego badania wykazuje konieczność poddania się zabiegowi chirurgicznemu i czy z powodu tych zmian jakie są w opisie badania M.R. mogą być kłopoty z poruszaniem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam badaniem MR objeto odcinek Th12-S5 badanie uwidocznilo splycenie lordozy kregoslupa ledzwiowego wysokosc trzonow zachwana, nierownosci i zlamania blaszek granicznych. zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze na krawedziach trzonow kregow. tarcze miedzykregowe na pozniomach L4/L5 oraz L5/S1 odwodnione i na poziomie L5/S1 o nieznacznie obnizonej wysokosci. na pozniomie Th11/Th 12 cechy rozluznienia pierscienia wloknistego. na poziomie L3/L4 szerokopodstawna protuzja tarczy miedzykregowej z obustronnym ograniczeniem otworow miedzykregowych na poziomie L4/L5 szerokopodstawna protuzja tarczy miedzykregowej z uciskiem na przestrzen plynowa worka oponowego i obustronnym ograniczeniem otworow miedzykregowych na poziomie L5/S1 szerokopodstawna profuzja tarczy miedzykregowej z redukcja przestrzeni buforowej i obustronnym ograniczeniem otworow miedzykregowych. W badanym odcinku morfologia sygnalu rdzenia kregowego, ogona konskiego i okolokregoslupowych tkanek miękkich prawidlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×