Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rekonstrukcja ACL, chondropatia rzepki, nawykowe zwichnięcie rzepki


Gość Basia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dwa lata temu miałam zwichniętą lewą rzepkę. Artroskopia była wykonywana wtedy 2 razy, gdyż za pierwszym razem nie usunięto całości oderwanej chrząstki od brzegu rzepki i konieczna była powtórka zabiegu. Później, po okresie rehabilitacji nic mi nie dolegało, aż do czerwca, gdy zerwałam więzadło krzyżowe przednie. Wykonano wtedy kolejną artroskopię i poza zerwanym ACLem, rozpoznano chondropatie rzepki 2/3 stopnia. Rekonstrukcję ACL miałam 2 tygodnie temu i ten uraz leczy się prawidłowo. Niepokoi mnie jednak owa chondropatia. Czy to można w jakiś sposób leczyć? Ortopeda powiedział, że to może postępować. Czy konieczna będzie wówczas endoproteza kolana? Można temu zapobiec? Skąd się bierze ta choroba? Mam dopiero 17 lat, za sobą 4 operacje tego samego kolana i przeraża mnie myśl, że w przyszłości coś jeszcze może być z nim nie tak. Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to można w jakiś sposób leczyć? - w tym wypadku zaleca się odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne oraz odpowiednie środki wzmacniające chrząstkę podawane doustnie jak też i dostawowo, o odpowiednim leczeniu chondropatii zadecyduje ortopeda Czy konieczna będzie wówczas endoproteza kolana? - w przypadku całkowitego zniszczenia chrząstki ostatecznością jest wszczep endoprotezy stawu kolanowego Można temu zapobiec? - tak jak pisałem wcześniej Skąd się bierze ta choroba? - w Twoim przypadku jest to skutek przebytych urazów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×