Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Błona śluzowa bez istotnych zmian patologicznych


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Mój tata ok. 1,5 roku temu miał operację wycięcia gruczolakoraka jelita grubego. Operacja udała się pomyślnie, teraz miał robioną kolonoskopię i pobrano wycinki do badania z miejsca zespolenia. Wynik przyszedł następujący: Błona śluzowa bez istotnych zmian patologicznych. Czy to jest dobry wynik i co oznacza to słowo *istotnych* - czy oznacza to to, że są tam jakieś zmiany? Z góry dziękuję za odowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemi nie miał, stomi też nie ponieważ guz był na końcu jelita po prawej stronie (było wgłobienie jelita przez guza - wstępnica, okrężnica). Co do stopnia to po operacji otrzymał wynik histopatologiczny, ale nie było określonego stopnia zaawansowania, był to gruczolak śluzotwórczy bez zajęcia węzłów chłonnych, opis był o wiele szerszy, jeżeli jest potrzebny napiszę, radioterapii też nie miał. Po operacji ma wykonywane badania kontrolne. Co do markera CEA to przed operacją był w granicach normy, guz był bardzo duży, po operacji marker też nie przekraczał granicy, jednak w krwi wykazywało spadek krwinek czerwonych. Jeżeli potrzebne więcej informacji napiszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy to był rak złosliwy, sprawa dotyczy mojego taty dlatego tak dociekam, wiem ,że każdy przypadek jest inny, ale tyle naczytałam się tych złych informacji a Twoja troszkę podniosła mnie na duchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój tata ma raka odbytnicy, operacja była w styczniu( ma stomie), guz był duży, jeśli chodzi o ogólne zaawansowanie to t3nomx-także bez zajęcia wezlów chłonnych, teraz w sierpniu bedzie miał tomografie jamy brzusznej i rtg płuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to był rak złośliwy, gruczolakoraki należą do raków złośliwych, akurat w [przypadku twojego taty rak umiejscowił się w części odbynicy, u mojego na drugim końcu jelita, dlatego nie miał stomii, czasami niektórym zakładają stomię, jednak po pół roku robią operację i przywracają drożność jelita, jednak nie zawsze tak jest. To fakt, że tych złych informacji jest wiele, ale my też byliśmy załamani i do dnia dzisiejszego żyjemy w nerwach, niestety trzeba się badać na okrągło, robić tomograffię, i inne badania, mój tata ma tomografię w poniedziałek, jest po USG brzucha - wszystko ok. Czy twój tata miał chemię i jaki rodzaj nowotworu miał- chodzi mi o nazwę, bo chodzi mi o to czy bierze chemię czy nie, czy miał naświetlania itp. Nie na każdego guza chemia i radioterapia działa, różnie to bywa, napisz jaką nazwę ma guz, czy to gruczolakorak? czy inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×