Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stłuszczona i powiększona wątroba


Gość ania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, badanie przeprowadzono z dynamicznym podaniem kontrastu , w technice spiralnej, wtórnie wykonano rekonstrukcje MPR i MIP. BADANIE DWUFAZOWE. I wyszły takie wyniki. W segmencie 5watroby dwa nieregularne ogniska hipodensyjne o wielkościach około 1,3*1,0*1,2 i 1,1*0,9*1,3 cm, nie ulegające wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego , mogące odpowiadać ogniskowemu stłuszczeniu. Ponadto podtorebkowo w segmencie 8 drobna (0,3 ) torbiel. Poza tym wątroba powiększona ( o wymiarze podłużnym 16 cm ), bez zmian ogniskowych. Proszę mi napisać co ja mam robić i czy to groźne . Miałam podwyższony cholesterol całkowity 270 ale spadł mi na 170 , myślałam ze jak mi spadnie to wątroba dojdzie do siebie a ona dokucza i wychodzi ( jak lezę na plecach czuje ja taka kulka). Podkreślę ze nie jestem osoba otyła - ważę 46 kg mam 24 lata. Nie pije dużo alkoholu czasami mam chęć wiec potafię przez 2 tygodnie pic co 2 dzień jedno piwo - alkoholiczka tez nie jestem . Dziękuję za jakakolwiek odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ogniska stłuszczenia nie wymagają specyficznego leczenia. Wystarczy dieta typu wątrobowego, niskotłuszczowa, unikanie alkoholu, utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, zażywanie leków cytoprotekcyjnych działających na komórki wątrobowe. Nie jest to groźny stan, ale wymagający profilaktyki. Takie ogniska stłuszczenia raczej już nie wycofają się. Można jeszcze w tej sprawie skonsultować się z hepatologiem. Torbiel jest bardzo niewielka i także nie wymaga leczenia tylko obserwacji (okresowe USG jamy brzusznej co około 6-12 miesięcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×