Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uciążliwy ból kolana w części dalszej trzony tylno przyśrodkowej


Gość Natalia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Od dłuższego czasu tj od 4 miesięcy zmagam się z bólem kolana. Na początku zabolało parę godzin i przestało, dlatego zniwelowałam ten ból. Od dwóch może trzech tygodni gdy prowadziłam samochód zaczęło bardziej boleć. Jestem nastolatką, mam 172cm wzrostu i 64kg wagi. Nie doznałam żadnego urazu prawego kolana, nigdzie nie upadłam, nie potknęłam się. Mam do teraz trudność w wsiadaniu do samochodu i niestety nie mogę prowadzić auta. Zwykle gdy się budzę nie odczuwam bólu, dopiero po 8 godzinach pracy ( moja praca nie wymaga dużej aktywności fizycznej, gdyż pracuje w biurze)odczuwam uciążliwy ból przy wchodzeniu po schodach, klękaniu. Nie jest to ból tego stopnia, że nie mogę chodzić, ale przeszkadza mi on w prawidłowym funkcjonowaniu. byłam u lekarza rodzinnego, który skierowałam mnie na badanie rtg kolana, oraz do ortopedy. Wynik Rtg: Na zdjęciach stawu kolanowego prawego zarysy kostne stawów zachowane. W dolnej części trzonu kości udowej od strony tylno-przyśrodkowej zgrubienie warstwy korowej oraz nieregularne skostnienia w obrębie jamy szpikowej. Zarysy zewnętrzne kości prawidłowe. Ortopeda stwierdził,że konieczne jest badanie rezonansem magnetycznym, po wykonaniu badania w sekwencjach SE, TSE w czasach T1-, T2-zależnych, SPIR, SPAIR oraz T1 po dożylnym podaniu środka kontrastowego w trzech płaszczyznach wynik okazał się następujący: ,,W części dalszej trzonu od strony tylno- przyśrodkowej widoczna dobrze odgraniczona zmiana o policyklicznych obrysach o wymiarach 80x18x16mm. Zmiana ma niejednorodny sygnał MR we wszystkich czasach ( lito- torbielowata) i nie ulega wzmocnieniu po do.żylnym podaniu środka kontrastowego. Brak odczynów okostnych. Obraz MR przemawia za zmianą wolno rosnącą o charakterze łagodnym. Wskazana weryfikacja hist.- pat. Więzadła krzyżowe, chrząstki stawowe, łąkotki bez zmian oraz ilość płynu w jamie stawowej w granicach normy.** Co oznacza wynik tegoż badania, niestety na kolejną wizytę musze długo czekać, a chciałabym chociaż troszkę dowiedzieć się czy coś mi poważnego dolega, czy to tylko niegroźna zmiana Z góry dziękuje, czekam na odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik RTG i rezonansu magnetycznego wskazuje na to, że jest to zmiana łągodna typu nowotworowego o eksapnsywanośći powolnej i miejscowej (prawdopobnie kostniak). Dalszy postępowaniem byłoby pobranie wycinka kostnego z tej zmiany celem pogłębienia diagnostyki o badanie histopatologiczne. Oceni się w tym przypadku dokłądnie jakiego typu jest to zmiana. O wszystkim oczywiście powinien zadecydować ortopeda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×