Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ognisko o charakterze zarazikowatym z przegrodami na granicy głowy i trzonu trzustki


Gość Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Doktorze proszę o pomoc i odpowiedz .Miałam wykonaną endoultrasonografię i niewiele z tego rozumiem ,a wizytę u gastroenterologa, który zlecił mi to badanie mam dopiero za dwa miesiące,Opis badania *** Przezdwunastniczo zobrazowano pole żółciowo - trzustkowe .Przewód trzustkowy jest widoczny fragmentarycznie ,średnicy 2,4mm.Przewód żółciowy wspólny średnicy 5,7mm.W więzadle wątrobowo dwunastniczym widoczne są liczne powiększone węzły chłonne największy w dłuższej osi 11mm. Na granicy głowy i trzonu trzustki widoczne jest nieregularne ognisko, o nieregularnym charakterze, zrazikowatym z przegrodami o niejednorodnej echogeniczności jednak bez zawartości płynu , o wymiarach około 28mm x 19mm.Wskazane jest wykonanie kontrolnego badania TK trzustki z uwagi na niejednoznaczny obraz endosonograficzny.Panie doktorze , czy przewody trzustkowe są w normie , co z powiększonymi węzłami chłonnymi o czym to świadczy i to nieregularne ognisko zrazikowate.....czy powinnam pójść wcześniej do lekarza tak trudno się dostać..boję się co dalej , myślałam że badanie EUS jest dokładniejsze od tomografii .Bardzo proszę o pomoc .Dziękuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik badania jest dość niejednoznaczny. Przewód trzustkowy jest raczej jeszcze w granicach normy. Zmiana w trzustce dość duża wymaga rzeczywiście jeszcze pogłębienia diagnostyki. Węzły chłonne zazwyczaj są powiększone, gdy w okolicznych tkankach występuje stan zapalny lub są zmienione przerzutowo (na skutek przerzutu nowotworu). Radziłbym przyspieszyć wizytę u gastroenterologa i wykonać dodatkowo według zaleceń TK jamy brzusznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×