Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Oparzenie oliwą z oliwek


Gość Paulina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie Doktorze, W sobotę (9 lipca) w trakcie podgrzewania oliwy z oliwek poparzyłam sobie lewy nadgarstek, nieznaczną część dłoni oraz klatkę piersiową. Natychmiast po zdarzeniu poszlam pod prysznic i polewalam oparzenia zimną wodą. Następnie, gdy po parunastu minutach odnalazlam Panthenol - użyłam go. Następnie zadzwonilam na tzw HOT LINE - Gorąca Linia Kliniki Medicover, w której mam wykupiony abonament opieki medycznej. Tam po opisaniu wyglądu oparzenia i calej sytuacji, konsultantka powiedziala ze jest to 2 stopień oparzenia, i nalezy niezwlocznie udac sie do najbliższego szpitala w celu konsultacji chirurgicznej - tak tez uczynilam. Nie ukrywam, że wyglądało to dramatycznie!! Gdy dyżurny chirurg zdjął mi warstwę Panthenolu chcąc ocenić stopień oparzenia, stwierdził że jest to oparzenie 1 Stopnia, dostalam zastrzyki - ana i antyoksyne następnie polożył mi Argosulfan i przepisał jego dwa opakowania. Powiedział że nie będzie przebarwień ani blizn = Pęcherzyki pojawiły mi sie w trzech miejsach, ale natychmiast, co ważne - samoistnie pękły - powiedziano mi że to dobry znak. Uspokoilam się. Dziś wygląda to o niebo lepiej,czerwone plamy są nieco bledsze, a z trzech miejsc gdzie byly pęcherzyki, pod maścią zbiera sie niewielka ilosc żółtej wydzieliny o konsystecji płynno twardawej. Dodam, ze mnie to nie boli, ba, nawet czasami bardzo swędzi :) Dziś (12 lipca) postanowiłam udać się mimo wszystko na jeszcze jedną konsultację - do dermatologa i drugiego chirurga. Dermatolog stwierdzil, ze bedzie sie goilo to bardzo ciezko i dlugo, ze zostana przebarwienia i ewentualne blizny. W trakcie wizyty prawie sie popłakałam. Natomiast chirurg przemył mi kwasem bornym poparzenia by moc wydać opinię i powiedział, że na dekolcie to kwestia 2 tygodni, i ladnie sie wszystko zagoi, nie bedzie przebarwień, tym bardziej blizn jesli bede chronic to przed słońcem (wyjezdzam 15 lipca nad morze....). Zalecił kontynuowanie stosowania Argosulfanu lub Dermazinu, i co wazne - zdejmowanie tych zółtych lekko zaschniętych wydzielin gazikiem i kwasem bornym bądź woda utlenioną i kladzenie nowej warstwy masci. Powiedział tez bym kupila mydlo dziecięce i normalnie aczkolwiek delikatnie przemywala te miejsca w trakcie codziennych zabiegów higienicznych. Na koniec powiedzial ze czerwone plamki, te bez wydzieliny moge po prostu natluszczac mascia ochronna z witamina A, w celu szybszego zregenerowania naskórka i zniknięcia plamek. Nie wiem czy słuchac dermatologa czy chirurgów. Co Pan zaleca, jakie ma Pan Doktor zdanie na ten temat? Reasumując: 1) czy dostalam dobre zalecenia co do pielegnacji oparzenia? 2) racje ma dermatolog czy chirurdzy? 3) czy bede miala przebarwienia i blizny? 4) najwazneijsze, ile musze odczekac by calkowicie plamki zniknely, badź byly niewidoczne - to naprawde kwestia 2 tygodni? Dodam, że na ręku jest nieco gorzej, martwie sie ogromnie. Delikatnie wysaczyla mi sie zółta wydzielina, przemylam i posmarowalam ponownie argosulfanem. Prosze o pomoc! Pozdrawiam serdecznie! Paulina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenie mogę Ci napisać tylko, że oparzenia spowodowane gorącym tłuszczem goją się długo, ropieją i trudno je wyleczyć. Do tego wszystko zależy od miejsca, gdzie się oparzyłaś - chodzi mi o blizny. :-( Niestety ja mam takie *szczęscie* co jakiś czas się oparzyć i na. na palcach dłoni nie mam blizn (były tam 2 duże pęcherze i później ropiało a na nadgarstku została blizna (to też był tłuszcz), też się to długo goiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:(((((((((((( te plamki na dekolcie sa juz duuużo bledsze, na ręce tez blednieje choc mniej, ale jestem dobrej mysli. Chirurg powiedzial ze to 1 stopien i kwestia do miesiąca najwyzej. zwlaszcza ze pecherzyki po oparzeniu miaalm tylko 3 i samoistnie pekly po paru minutach, nic mi sie nie sączy, zadnej ropy etc. Powiedzial ze jesli bede unikac slońca , nie zostana nawwet przebarwienia. Dermazin i natluszczanie mascia z witamina A. Troszke mnie zasmuciłaś droga Aniu :((( Dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paulino, napisałam Ci tylko jak było u mnie. Smaruj sobie tymi maściami, a na pewno jeśli już powstaną blizny, to będą mało widoczne - tak myślę i trzymam kciuki. Jednak to gojenie musi potrwać :-( Pozdrawiam ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×