Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wrzód samotny odbytnicy


Gość beata

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 28 lat.Od jakiegoś czasu - mniej więcej roku pojawiły się u mnie problemy z wypróżnianiem ( duża ilość śluzu zamiast kału, silne parcie na stolec przy jego braku ) oraz zmniejszona częstotliwość wypróżnień ( czasem nawet raz na tydzień ) i towarzyszące temu wzdęcia.Dodatkowo stolec był zdecydowanie cieńszy niż zwykle. Z tym problemem zwróciłam się do lekarza który zalecił wykonanie badania kału. Stwierdzono znikomą obecność krwi w kale i na tej podstawie skierowano mnie na kolonoskopię. W trakcie badania stwierdzono * w bańce odbytnicy na gł. ok 5 cm od zwieraczy widoczne okrężne przekrwienie ,pogrubienie błony śluzowej pokrytej nalotami włóknika o nieco usztywnionej ścianie* z tej części został pobrany wycinek do badania i stwierdzono treść ropno-martwiczą odpowiadającą owrzodzeniu blony śluzowej jelita grubego. Na tej podstawie została wydana digonaza * wrzód samotny odbytnicy * - lekarz stwierdził ze leczenie będzie długoterminowe, oraz że doszło do trwałego zwężenia świata odbytu ( w miejscu wystąpienia wrzodu ) - zalecił stosowanie *pentasy* i tyle. Nie wiele to poprawiło sytuacje,obecnie wypróżnienia występują nadal rzadko max 2 razy w tygodniu, praktycznie przy każdym wypróżnieniu muszę wspomagać się palcem ( drażnić ścianę jelita ) inaczej nie ma mowy o wyprózeniu, dodatkowo ilości wydalanego kału są znikome. Od czasu do czasu stosuję tabletki przeczyszczające gdy zaparcia się nasilają. Moje pytania są następujące: 1- na czym polega standardowe leczenie wrzodu samotnego odbytnicy? 2- czy istnieje możliwość usunięcia części odbytnicy ( w miejscu gdzie występuje jego zwężenie ) aby powiększyć światło odbtynicy w tym miejscu i czy taki zabieg jest bardzo ryzykowny -zwłaszcza że jest to w odległości 5 cm od zwieraczy ? 3- Jaka jest standardowa ilość kału wydalanego podczas wypróżnienia? 4- Czy powinnam stosować jakiś określony rodzaj diety? 5- Czy żylaki odbytu mogą być częściowo przyczyną tych zaparć i problemu z wypróżnianiem? z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak został wyluczony, zostało stwierdzone owrzodzenie * w bańce odbytnicy na gł. ok 5 cm od zwieraczy widoczne okrężne przekrwienie ,pogrubienie błony śluzowej pokrytej nalotami włóknika o nieco usztywnionej ścianie* z tej części został pobrany wycinek do badania i stwierdzono treść ropno-martwiczą odpowiadającą owrzodzeniu blony śluzowej jelita grubego*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A probowalas dylatatora?? Ja cierpię na podobne problemy od 11 r.ż ( to już 20 lat) i powiem, że to mnie wykancza psych. Czuje sie jak niepelnosprawna. Dlugotrwale problemy z defekacja spowdowaly powiklania- najpierw szczelina odbytu (wielomiesieczna katorga), a potem polipy i wrzody odbytu, ktore niestety musza zostac usuniete chirurgicznie. Stosowalam diete bogatoresztkowa i mesalazyne- zadnych wiekszych efektow. Teraz noszę sie z zamiarem kupna dilatatora, oraz cwiczenia miesni odpowiedzialnych za parcie... jesli macie jakies inne zalcenia, albo sposoby- podzielcie sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. nie wiem czy jeszcze ktoś wchodzi na to forum. Mam podobne problemy - samotne owrzodzenie odbytnicy, zespół jelita drażliwego, uchylek. LEczenie nie daje żadnych skutow. SZukam osób z podobnymi schorzeniami. GDzie się leczyliscie itd.. mi osobiście brakuje już sił na walkę z choroba a lekarze straszą poważna operacja, gdzie może okazać się potrzebna stomia :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×