Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Tłuszczak przykręgosłupowy


Gość Hania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Miałam operowany kręgosłup - z tego co zrozumiałam - wycięto tłuszczaka, który był położony - jeśli dobrze zrozumiałam - między mięśniem a powięzią, nie był w kształcie typowego guza- *kulisty* tylko taki *płaski* rozrost komórek. Z tego powodu był widoczny dopiero podczas rewizji a nie na badaniach typu MR, zmiana była barfdzo bolesna i tkliwa podczas opukiwania kręgosłupa. Wynik histopatoologiczny: Materiał: guz-cały, okolica- masy tłuszczczowe położone przykręgosłupowo. Rozpoznanie: w otrzymanych do badania fragmentach tkanki tłuszczowej stwierdza się wokół naczyń włosowatych rozplem komórek typu pericyta lub fibroblasta. Zmiana odczynowa. Czy to rozpoznanie histopatologiczne jest równoważne z rozpoznaniem tłuszczak? Co oznacza, określenie: zmiana odczynowa? Czy to znaczy, że to jest reakcja na coś, efekt czegoś, jakiejś innej patologii ( na tych samych poziomach kręgosłupa, tylko w kanale kręgowym zewnątrzoponowo - był naczyniak - czy to możliwe, że te 2 zmiany są jakoś ze sobą powiązane?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Pericyty to komórki podporowe, które również otaczają naczynia krwionośne. Natomiast fibroblasty to komórki tkanki łącznej. Wynik badania nie wskazuje na tłuszczaka lecz zmianę typu włókniaka lub powiązaną z naczyniakiem zmianę odczynową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. A co konkretnie oznacza *zmiana odczynowa* - czy to reakcja na coś, tzn. na naczyniaka. Czy można to rozumieć tak, że jeśli się nie usunie naczyniaka do końca, to ta *zmiana odczynowa* w płytszej powierzchni będzie pojawiać się dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×