Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Usunięcie guza neuroendokrynnego trzustki


Gość Laura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pod koniec kwietnia operowano mnie celem wycięcia guza trzustki, mam pytanie dot. powikłań pooperacyjnych, dodam, że mam podwyższoną amylazę we krwi (294), WBC 3,5 (spadło). Opis badania KT: badanie kt jamy brzusznej wykonane dwufazowo, w fazie tętniczej i wrotnej wykazuje: wątroba jednorodna niepowiększona bez wzmocnień patologicznych. W segm.6 ognisko hipodensyjne 4mm - mała zmiana nie pozwala jednoznacznie na wykluczenie torbieli, kolejne ognisko 2-3mm w segm.7-8, którego charakter i gęstość przemawia za niewielką torbielą. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Ślad płynu przywątrobowo. Trzustka jednorodna niepowiększona Przewód Virsunga nieposzerzony. Wzmocnień patologicznych w obrębie trzustki nie wykazano. Do przodu od głowy trzustki zbiornik płynowy 32x35mm i wysokości 52mm, z wtrętami wewnętrznymi - pseudotorbiel trzustki? zbiorbik dostępny biopsyjnie, leży powierzchownie, modeluje powłoki. Macica prawidłowa, torbiel 36mm w przymaciczu lewym. niewielka ilość wolnego płynu w jamie Douglasa. Wnioski - zbiornik płynowy wychodzący z głowy trzustki, dwa drobneogniska hipodensyjne w wątrobie- meta? Martwią mnie te zmiany oraz wyniki morfologii i amylazy, także bóle w prawym boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu guza trzustki dość często występują przetoki trzustkowe wydzielające płyn trzustkowy do jamy otrzewnowej (z tego powodu może być zwiększona aktywność alfa-amylazy we krwi). Na pewno trzeba ten wynik TK skonsultować najlepiej z chirurgiem, który Panią operował. Zbiorniki nie są duże. Z reguły wchłaniają się samoistnie. Jednak chirurg może zadecydować o ich opróżnieniu drogą np. nakłucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×