Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nietypowe wzdęcia


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 31 lat, meżczyzna. Od ok 6 mcy odczuwam dziwne objawy ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wytwarza się ogromna ilość gazów o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Gazy są bez problemu odprowadzane na zewnątrz. Zauważyłem że że po oddaniu stolca na kilka godzin sytuacja się uspokaja, ale potem problem wraca. Gazów jest na tyle dużo, że dosyć często wywołuje to niewielką bolesność (zwykle z lewej strony w okolicy biodra), która ustępuje z chwilą ich ujścia na zewnątrz. Często czuję intensywne ruchy perystaltyczne jelit. Stolec jest normalnej, brązowej barwy, jednak o bardzo miękkiej konsystencji. Zauważyłem że zawiera niestrawione resztki, jak np skórki po papryce ect. Konsultowałem się z lekarzem internistą. Zlecił USG jamy brzusznej, OB, morfologię krwi, transaminazy wątrobowe, kreatyninę, fosfatazę zasadową, ogólne badanie moczu. Wyniki tych analiz i badań są zupełnie w normie. Na własną rękę zrobiłem badanie w kierunku pasożytów (w tym lamblie) oraz na krew utajoną w kale - tutaj również wszystko ok. Dodam, że nie zanotowałem utraty masy ciała i nie mam problemów z apetytem. Lekarz internista zdiagnozował na tej postawie zespół jelita wrażliwego i zlecił leki rozkurczające i Nifuroksazyd. W trakcie kuracji nifuroksazydem gazy pozostały, ale były bezwonne - po odstawieniu leku znów stały się cuchnące. Co ciekawe, zażywanie probiotyku (Dicoflor) daje najbardziej zadowalające rezultaty, co przejawia się znaczny złagodzeniem objawów. W najbliższej rodzinie nie występowały nowotwory przewodu pokarmowego, ani żadne inne. Jeśli to możliwe, to proszę o odpowiedź, czy to może być rzeczywiście IBS? Co by sugerował Pan doktor jako dalsze postępowanie? Pozdrawiam, Tomek G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gastro__

Zanim nie zrobia Panu kolonoskopii absolutnie nie mozna zdiagnozowac IBS. W Pana przypadku to typowy strzal w ciemno. Bo jak mozna zdiagnozowac cos czego sie nie widziało? Pana objawy rzeczywiscie wskazuja z duża dozą prawdopodobienstwa na IBS ale trzeba to z pewnoscia potweirdzic badaniem kolonoskopowym lub chociaż sigmoidoskopia. Badania krwi i kału wskazuja na to, że tpo raczej mniej powazna schorzenie, ale jesli chce sie Pan całkowicie uspokoic i nie denerowawac to prosze pomyslec o kolonoskopii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. Męczę się już z tym prawie rok. wszystkie badania w normie. Kolonoskopia nie wykazała IBS. Jedyny lek, który pomaga to nifuroxazyd. Podczas jego stosowania jest OK. W dwa dni po zaprzestaniu brania problem powraca i gazy się pojawiają. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×