Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Głośna praca jelit po częściowej resekcji jelita


Gość mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam 18 lat. Miałem pęknięty wyrostek. Po operacji w trybie pilnym stwierdzono ropne zapalenie otrzewnej spowodowane perforacją zgorzelinowo zmienionego wyrostka robaczkowego z rozległym naciekiem kątnicy i ściany jamy brzusznej. Wyrostek usunięto a jamę otrzewnej wypłukano i zdrenowano. Po kilku dniach wystąpiły objawy przetoki jelitowej. Po kolejnej operacji częściowej resekcji jelita ciękiego i grubego byłek kilka dni w szpitalu i wypuszczono mnie do domu. Teraz jelita bardzo głośno pracują. Często towarzyszy temu ból brzucha i widać jak na brzuchu formują się wypuklenia które po kilku sekundach znikają. oczywiście kazano mi i utrzymuję dietę leko strawna Chciałem się dowiedzieć czy kiedykolwiek będę mógł jeśćrzeczy jak wcześniej np smażone kotlety bigos czy kukurydzę?? A także czy będę mógł grać w piłkę nożna gdyż przed operacjami grałem w drużynie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Myślę, że kiedy wszystkie rany się zagoją będzie można powrócić do piłki nożnej, spożywać bardziej urozmaiconą dietę (choć po resekcji zawsze będzie trzeba dużą uwagę zwracać na dietę). Objawy są wynikiem przebytych 2 operacji, jelita przystosowują się do przejęcia funkcji usuniętych fragmentów, ponadto nie da się ukryć, że tworzą się zrosty, które mogą powodować bóle brzucha i zaparcia w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy poresekcyjne z biegiem czasu ustąpią, gdyż jelita potrzebują trochę czasu na przystosowanie się do takich warunków. Wzmożona perystaltyka i charakterystyczne **burczenie** to efekt powstałej skróconej pętli jelitowej. Zalecam dietę i leki normujące pracę jelit np debridat lub tribux. W przypadku silnych bólów spastycznych oczywiście no-spa forte, duspatalin retard, buscopan(tutaj ostrożnie bo to pochodna atropiny, jest bez recepty i bardzo skuteczny) lub spasmophen. Wskazane jest też przyjmowanie witamin i soli mineralnych, gdyż na pewno jest teraz mniej efektywne wchłanianie w jelicie cienkim. Te wypuklenie na brzuchu to zapewne uwydatnione ruchy robaczkowe jelit spowodowane wzmożoną perystaltyką. Ponadto po operacji mogą już tworzyć się zrosty, które drażnią jelita i stąd te bóle skurczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×