Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Enzymy trzustkowe


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marcin

Witam. Mam 29 lat. Jestem mężczyzną.. Mam kilka pytań co do enzymów trzustkowych: 1. W przypadku przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki co się dzieje z enzymami? Ich stężenenie wzrasta? 2. Jeśli przy zapalenie trzustki ilość enzymów we krwi wzrasta to czemu wtedy występuje nie trawienie pokarmów jeśli jest dużo większe stężenie enzymów? 3. Czy jeśli enzymy są na dolnej granicy to wtedy też może występować nie trawienie pokarmów? 4. Jakie choroby mogą powodować, że enzymy są na dolnych granicach lub poniżej? Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

1. W przypadku przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki co się dzieje z enzymami? Ich stężenenie wzrasta? - w przypadku ostrego zapalenia zawsze wzrasta - w przypadku przewlekłego różnie bywa może być nieznaczne zwiększenie aktywności na początku lub norma lub wręcz po znacznym zniszczeniu miąższu trzustki spadek 2. Jeśli przy zapalenie trzustki ilość enzymów we krwi wzrasta to czemu wtedy występuje nie trawienie pokarmów jeśli jest dużo większe stężenie enzymów? - te enzymy są potrzebne do trawienia w układzie pokarmowym czyli w jelitach nie zaś we krwi, gdzie się dostają w skutek patologii trzustki 3. Czy jeśli enzymy są na dolnej granicy to wtedy też może występować nie trawienie pokarmów? - nie trawienie pokarmów może być spowodowane bardzo licznymi czynnikami i nie mieć kompletnie nic wspólnego ze stężenie enzymów trzustkowych we krwi 4. Jakie choroby mogą powodować, że enzymy są na dolnych granicach lub poniżej? - np. zniszczenie miąższu trzustki na skutek np. przewlekłego procesu zapalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin

Panie doktorze - jeszcze jedno pytanie. W ubiegłym roku miałem wykonywane 2 x usg jamy brzusznej. Z czego ostatnie miałem w okolicach września lub października. Czy od tego czasu mogło się rozwinąć PZT i mam teraz problemy z trawieniem? Amylaze mam przy dolnych granicach zazwyczaj (32 przy normie 28-100 U/L), a glukoze mam 99 przy normie do 106 mg/dL. Lipaza jest na poziomie 47 przy normie 8 do 78 U/l. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×