Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Gips po zerwaniu ścięgna Achillesa


Gość Robert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tydzień temu przeszedłem operację zszycia zerwanego ścięgna Achillesa. Lekarz , który mnie operował powiedział ,że zabieg przeszedł dobrze, a dwa tygodnie po operacji zostaną mi ściągnięte szwy i zostanie zmieniony gips na bardziej dopasowany. Mam dwa pytania. Jako że gips jest aż do pachwiny czy mimo że mi lekarz odradza założyć lekki gips (syntetyczny) i jak długo trzeba go nosić aż do pachwiny ,bo doktor mówi że nawet do 3 miesięcy. Dziękuję za odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poleca się gipsów syntetycznych w takim przypadku pooperacyjnego leczenia, gdyż utrudniony jest dopływ powietrza do rany (gips syntetyczny można stosować w zamkniętych złamaniach, bez przerwania ciągłości skóry). Niestety gips musi być w takiej formie jak zaleca lekarz i może być nawet założony na 3 miesiące. Gojenie się zerwanego ścięgna Achillesa jest długotrwałe. Proszę stosować się do zaleceń lekarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mężczyzną w wieku 42 lat, uprawiam amatorsko różne sporty. Jakieś 3 tygodnie temu zerwałem całkowicie ścięgno Achillesa, USG wykazało 14mm przerwy. W szpitalu włożono nogę w gips w ustawieniu końskim i zalecono leczenie zachowawcze. Po prywatnie przeprowadzonych konsultacjach, zgłosiłem się do tego samego szpitala z prośbą o operacyjne zszycie ścięgna. Jakie było moje zdziwienie gdy po operacji usztywniono mi nogę w gipsie do 3/4 wysokości łydki. Proszę o informacje czy jest to prawidłowe działanie, czy gips nie powinien być za kolano na 2 tygodnie, a następnie skrócony. Jestem zaniepokojony proszę o opinię, za którą serdecznie dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem 15 dzien po operacji isciegna achillesa ,cierpie bardzo .Gips mam od stopy nad kolano na podłodziu.Jest to straszna meczarnia.Czy jest mozliwosc zmiany gipsu na lzejszy i skrócenie go do kolana.Czy muszę nosic go az 6 tygodni tak powiedział lekarz .dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam 48 lat ,wczesniej aktywny fizycznie . 5.08 2012 wybralem sie na tenisa i po uplywie ok 30 min gry , Poczulem jakbym pozadnie oberwal pilka w sciegno achillesa . Nawed odglas udezena ,jak byl identyczny jak uderzenie pilki. Zdziwilem sie tylko ze na korcie gram tylko ja i syn. Operacje zszycia sciegna mialem jeszcze tego samego dnia ,po 3 godz. ^ 2 tyg nosilemzwykly gips., nast. zdjeto szwy i nowy gips tzw lekki powyzej polana lecz bardziej wyprostowano mi noge . Wczoraj tj 18 09 zdjetomi gips .Masakra .Kolano sztywne bol . Cwicze ugiecia kolana ,starajac sie z biogra . Jestem troche zalamany ,mam nadzieje ze powoli rozruszam . Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie! Mój problem z zerwanym achillesem jest taki, ze tak na prawdę nie wiem dokładnie kiedy go....zerwałem. Podczas gry w piłkę poczułem ogromny ból, a potem wizyta u ortopedy i poczatkowa decyzja- naciągniety Achilles! Do dzis nie wiem czy lekarz aż tak by się pomylił, czy *doprawiłem* ścięgno sam, parę tygodni później. Wszysko jest mozliwe. Tak czy inaczej, dopiero wynik rezonansu pokazał, że mam zerwany. Ja wcale nie czułem się źle, tzn chodziłem do pracy i wykonywałem inne czynności. Oczywiście ból był odczuwalny. Tak czy inacze,j suma summarum musiałem się poddać operacji. W Szpitalu spędziłem 7 dni!! Do dziś nie wiem, po co? Wszak i tak załozyli mi gips więc ścięgno jest unieruchomione. Scięgno miałem na tyle mocno zerwane, że chirurg musiał posłużyć się sąsiednim ścięgnem, aby go wzmocnić i dobrze zszyć. Dodatkowo wzmocnił mi je jakimś mięsniem czy coś takiego, nie wiem dokładnie bo cięzko się dowiedzieć. Zrobię pierwsze USG to coś będzie wiadomo. W tej chwili jestem już 5 tydzień po operacji i gips mam nosić jeszcze....3 tygodnie. Chirurg do mnie mówi- * Pan się i tak cieszy bo niektórzy mają gips na dłużej*. Szczerze mówiąc to takie gadanie trochę mnie nie przekonuje i średnio wierzę w takie bajki. W dzisiejszych czasach nawet niektórzy nie noszą w ogóle gipsu tylko But ortopedyczny, a rehabilitacja zaczyna się już 2-3 tyg po operacji. Ja osobiscie nie będę się spierał z lekarzem i odcierpię jeszcze te 3 tygodnie (zwłaszcza, że gips mam do kolana), ale potem biorę się ostro do rehabilitacji. Aha jeszcze jedno, jeżeli jakis chirurg zaproponuje Ci gips do pachwiny ...uciekaj czym predzej od niego!!! To jest kompletne nieporozumienie. Potem rodzą sie tylko problemy ze stawem kolanowym. Tego już się nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad tygodnia mam ściagniety gips. Na początku bałem się postawić stopę. Lekarz zabronił mi ją obciążać, ale ja widząć, że nie jest tak źle, delikatnie ją stawiałem. Wykonywałem też pierwsze ćwiczenia na achillesa, znalezione w sieci. Wsiadłem też do auta i ogólnie było coraz lepiej. Teraz już chodzę po domu bez kul, ale na zewnątrz tego nie robię. Jeszcze jedna refleksja- oprócz Achillesa, po zdjęciu gipsu cholernie bolała mnie kostka, kość stopy i czasem łydka. To efekty poboczne, które później przechodzą. A więc jestem dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeszedłem zabieg rekonstrukcji Achillesa osoczem bogatopłytkowym PRP. Powiem Wam, że super sprawa. Wróciłem do sportu i mam nadzieję, że ominą mnie już tego typu przygody. Metodę tę polecił mi ortopeda i sprawdziła się. Jakby kogoś interesowało to operację przeprowadził doktor Jan Paradowski z kliniki www.sport-med.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pablosssd

Mogę polecić ortopedę Karaczuna z Orthosport (orthosport.pl). Bardzo dobry i rzetelny specjalista. Od lat męczyły mnie bóle w ścięgnie achillesa a kolejni lekarze tylko mnie od siebie odsyłali twierdząc, że skoro boli to powinienem przestać trenować...no niestety ale takie często maja podejście lekarze do sportowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taka sytuację, że lekarz straszył mnie zerwaniem a okazało się, ze to jedynie zapalenie ścięgna achillesa. Mój problem rozwiązał specjalista z poradni na Ursynowie dr Artur Pisarski. Chodziłem na fizykoterapie, terapie manualną oraz stosowałem tamping specjalistyczną taśmą. Problem rozwiązał się dość szybko i wróciłem do aktywności sportowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarze którzy mogli być operowani w Gnieźnie, ja miałem zerwane ścięgno Achillesa i jestem super zadowolony, lekarze super profesjonaliści z Panem Doktorem Z, Dajewskim na czele, pozdrawiam cały zespół Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem poważną kontuzję bo zerwanie achillesa i od razu wiedziałem że tylko prywatna rehabilitacja ma sens...niestety ale to już w naszym kraju wygląda. Trafiłem z polecenia kolegi do gabinetu Rosadzińskiego i udało się wrócić do siebie, choć trochę czasu mnie to i pieniędzy kosztowało. Ale za to jestem w stu procentach zdrowy, znowu mogę uprawiać sport i normalnie żyć. Namiary na gabinet można przez ich stronę znaleźć pomorskirehabilitant.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem dolegliwości związane z Achillesem, ale wyszedłem na prostą. U mnie problem polegał na tym, że pojawiła się tkliwość w dotyku. Wyszedłem na prostą, ale najpierw miałem USG w Multimedzie w Wawie, załatwiałem to ekspresowo, z konsultacją - od razu po badaniu usłyszałem, co się dzieje, nie było zwlekania i czekania na kolejny termin. Później rozpocząłem leczenie. Ogólnie duży szacunek, jak to jest przez nich organizowane, opiekę, podpowiedzi, przypomnienie o badaniu i ewentualnym przygotowaniu. To tak właśnie powinno przebiegać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×