Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Mononukleoza zakaźna a wątroba


Gość Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. oto moja historia: na początku marca b.r. dostałem bardzo silnej biegunki, która przy stosowaniu stoperanu ustapiła po 3 dniach. Towarzyszyło temu podwyższenie temp. ciała do ok. 38 st.C. Gdy w/w objawy ustąpiły, zastąpiło je permanentne zmęczenie, osłabienie, podwyższona temp. ciała (ok.37,5 st.C), ciemny mocz, suchy kaszel. Zaniepokojony poszedłem do lekarza, który zlecił morfologię i próby wątrobowe. W wynikach morfologi nieznacznie podwyższone WBC (10,7), natomiast w p.w. Alat 120, Aspat 79, CRP 16,0. Pani doktor pierwszego kontaktu profilaktycznie skierowała mnie na izbę przyjęć oddziału zakaźnego szpitala. Po wizycie tam, przeprowadzeniu dodatkowych badań na mononukleozę zakaźną (wynik wyszedł -/+ wątpliwy) pani doktor po wywiadzie ze mną zdiagnozowała mononukleozę zakaźną. Powiedziała, że może to trwać do 6 tyg. Dostałem w zaleceniach wizytę u lekarza POZ za tydzień. Po kilku dniach zaczęłą boleć mnie wątroba i okolice śledziony. Podczas drugiej wizyty u lekarza POZ powtórzono morfologię i próby wątrobowe + USG jamy brzusznej. Na USG wyszła wątroba powiększona 15,2 cm, a w p.w. AlAT 179 (pierwsze badanie 118) a ASPAT 63 (pierwsze badanie 79). Obecnie jestem w około 6 tyg. leczenia mononukleozy, odczuwam stale bóle wątroby i codziennie mam stany podgorączkowe (37-37,5 st.C). Biorę Hepatil VIT oraz Essentiale Forte na wątrobę + dieta wątrobowa. Moje pytanie jest następujące: Jakie dalsze postępowanie? Czy umówić się na wizytę do hepatologa w/s wątroby (podwyśzone AlaT i ASPAT+ ten ból) czy też cierpliwie czekać, bo być może wciąż wirus EBV (mononukleoza) męczy mój organizm i stąd te dolegliwości. Dodam jeszcze że lekarz POZ oznajmił mi, że jako takiego leczenia na mononukleozę nie ma. Niepokoi mnie ten ból wątroby, ponieważ jako takich typowych objawów mononukleozy nie miałem (do tego wynik badań wątpliwy +/-). Proszę o opinię co robić dalej, bo przyznam że ta wątroba+ stany podgorączkowe potrafiąrozbić człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×