Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiany naczyniowe, skąpodrzewiak i glejak wielopostaciowy


Gość kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Moja siostra kilka dni temu odebrała wyniki badania NMR głowy i została skierowana przez neurologa do neurochirurga, który poinformował, że konieczna jest operacja i wyznaczył termin na 04.10.2010. Ponieważ moja mama nie była w stanie więcej informacji wynieść z wizyty u neurochirurga z wiadomych powodów –* była zszokowana i zdruzgotana tą informacją. Chciałabym wiedzieć co wskazują wyniki badania NMR, który cytuję poniżej. Dlaczego wskazana jest operacja. Jaką metodą powinna być wykonana ta operacja. Czy czas ma w tym przypadku znaczenie, czy moja siostra może czekać 6 m-cy na operację. Proszę o wyjaśnienie wyniku badania oraz opinie lekarza specjalisty. Nadmieniam, iż siostra ma 36 lat i od 17 roku życia tj. od 1992 roku, choruje. W 1999 roku stwierdzono guz podstawy prawego płata czołowego –* skąpodrzewiak II stopnia. Leczona była brahyterapią, radioterapią i chemioterapią. Po zastosowanym leczeniu wykonywane były badania MRI i CT, które nie wykazywały żadnych niepokojących zmian. Poprzednie badanie MRI było wykonane w 2004 roku a obecne badanie NMR w marcu 2010 roku (poniżej załączam wynik tego obecnego badania). Wyniki badania NMR głowy Badanie wykonanie w sekwencjach SE i TSE w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w obrazach wykonanych met.FLAIR, w projektach osiowych, czołowych i strzałkowych, oraz w obrazach T1 po podaniu kontrastu W prawym płacie czołowym widoczna niejednorodna, nieregularna zmiana ok. 30 mm, z ogniskami ubytku sygnału- jak w zwapnieniach, oraz ogniskami hypersygnału w T1 i T2 jak w złogach hemosyderyny po przebytych krwawieniach. Zmiana otoczona rozległym obszarem malacji zarówno płata czołowego jak i kolana ciała modzelowatego z przejściem na stronę lewą –* najpewniej efekt obrzęku oraz zmian niedokrwiennych ( z podkradania). Widoczne delikatne modelowanie rogu przedniego PKB, bez istotnego zwężenia bruzd płata czołowego. Podobne obszary malacyjne, znacznie mniejsze widoczne w lewym płacie czołowym, skroniowym oraz w lewym komorze móżdżku. W drugiej fazie badania uzyskano silne patologiczne wzmocnienie zmiany w prawym płacie czołowym –* wielkość 36x30mm z dość jednolitą częścią 17x15mm przystrzałkowo, oraz rozsiane nieregularne, drobne ogniska wzmocnienia w strukturach głębokich obu półkul mózgu , w lewym płacie skroniowym, w korze prawego płata ciemieniowego i obszar wzmocnienia 14mm w lewym konarze móżdżku. Widoczne również niewielkie zniekształcenie tk. Podskórnej i skóry głowy na pograniczu czołowo –* ciemieniowym po stronie prawej i naczynie przebiegające od zmiany do powierzchni mózgu. Układ komorowy prawidłowej szerokości, bez przemieszczeń w linii środkowej. Przestrzeń płynowa przymózgowa prawidłowa. Obraz może odpowiadać mnogim naczyniakom tętniczo-żylnym (rodzaj naczyniakowatości mózgu) do różnicowania z rozsianym procesem rozrostowym (glioblastomamultiforme? Ologodendroglioma?) proponuję klasyczną panangiografię naczyń mózgowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

W zasadzie badanie nie jest jednoznaczne, czyli to co zasugerował lekarz radiolog należy wziąć pod uwagę w diagnostyce różniwocej tj. zmiany naczyniowe, skąpodrzewiaka i glajaka wielopostaciowego. Należy wykonać jeszcze badania oceniające układ naczyniowy. Co do podejrzenia zmian nowotworowych to glejak wielopostaciowy rokojue bardzo źle, ale większym prawdopodobieństwem jest tu skąpodrzewiak. On z kolei charakteryzuje się powolnym wzrostem, ale jest też nowotworem złośliwym. Jeśli to możliwe radzę nie czekać tych 6 miesięcy i starać się wykonać dalsze badania jak najszybciej i przyspieszyć termin ewentualnego zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×