Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dawca rodzinnego przeszczepu wątroby


Gość Robert 27 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Robert 27 lat

Witam, Za ok 3 tygodnie zostanę dawcą wątroby do rodzinnego przeszczepu dla dziecka kolegi. W tej chwili ma ono 9 miesięcy. Wiem mniej więcej jak będzie wygladał sam moment pobrania fragmentu wątroby i jakie wiąże się z tym ryzyko. Rozmowa z lekarzami z centrum zdrowia dziecka nie dała odpowiedzi na wszystkie moje pytanie (powiedziano mi, że wszystkiego dowiem się na banacha) a nie ukrywam, że wzbudza to moje delikatne obawy i chciałbym się dowiedzieć trochę wczęśniej. Innych z kolei pytań nie zadawałem gdyz uważałem to za niestosowne. Decyzje już podjałem. Chcę pomóc temu dziecku ale chciałbym też wiedzieć jak będzie wyglądało moje życie po tym przeszczepie. Czy będę mogł normalnie się odżywiać (lubię ostre i raczej smażone jedzenie) ? Czy trzeba będzie jakoś specjalnie dbać o siebie (oszczędny tryb życia, zakaz niektórych sportów)? Oraz czy będe mógł pić alkohol. Wiem, że alkohol nie jest przeszkodą samą w sobie i jedno piwko czy 2 nie zaszkodzi. Ale czy np bedę mógł wypic raz na 2 tygodnie jakąś większą jego ilośc? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będę mogł normalnie się odżywiać (lubię ostre i raczej smażone jedzenie) ? - tak, nie ma przeciwwskazań Czy trzeba będzie jakoś specjalnie dbać o siebie (oszczędny tryb życia, zakaz niektórych sportów)? - około 3-4 miesiące po zabiegu należy dbać o dietę i nie przeciążać się fizycznie, potem nie będzie co do tego przeciwwskazań Oraz czy będe mógł pić alkohol. Wiem, że alkohol nie jest przeszkodą samą w sobie i jedno piwko czy 2 nie zaszkodzi. Ale czy np bedę mógł wypic raz na 2 tygodnie jakąś większą jego ilośc? - tak, będzie można, wątroba po takiej częściowej resekcji całkowicie regeneruje się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Podepnę sie pod temat żeby nie zaśmiecać forum. Ja również byłem dawcą fragmentu wątroby w zeszłym roku dla dziecka z mojej rodziny. Minęło już ponad poł roku i wszystko w zasadzie jest ok. Ostatnio zauważyłem (być może było już tak wcześniej tylko nie zwróciłem uwagi), że po zjedzeniu np kebaba, wypiciu piwa czy mleka bądź jogurtu czuje, tak jakby uciskanie w okolicach wątroby. Jakby powiększyla się conajmniej ze 2 razy. Dość to nieprzyjemne jest i trochę mnie stresuje. Następna wizytę kontrolną mam za pół roku, czy powinienem udać się wcześniej do lekarza? Czy to może być coś poważnego? Dodam jeszcze, że robiłem sobie badania krwi ostatnio, aspat i alat po 19 ggtp 26. Bilirubina 1,6 (ale mam zespół Gilberta). Wieć z tego nic nie wynika. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marcin z uk

czesc mam kilka pytan zwiazanych z przeszczepem watroby,chcialbym byc dawca dla mojej dziewczyny ktora ma 26 lat ja mam 33 ,czy jest mozliwy przeszczep w tym wieku od zywego dawcy ?? I naczym by polegal? na pobraniu wymazu czy czesci narzadu?? z gory dziekuje ,Marcin z uk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×