Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Lewatywa przy zapaleniu otrzewnej


Gość Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Brat mojej żony został przyjęty do szpitala w piątek z silnym bólem brzucha, wzdęciem brzucha, gorączką, ogólnym osłabieniem. Lekarz przyjmujący na oddział szpitalny stwierdził niedrożność jelit i zaaplikował kilkakrotnie lewatywę. Nadmienię, ze po przyjęciu na oddział zrobiono badanie usg oraz prześwietlenie. Po dwunastu godzinach zaczął mieć silne poty, jeszcze gorszy ból brzucha, wzdęty jak balon oraz zaczął tracić przytomność. Został od razu przewieziony na salę operacyjną i operowany. Lekarze po operacji ze zdziwieniem stwierdzili, ze miał zapalenie otrzewnej związane z rozlanym wyrostkiem. Ordynator oddziału stwierdził, ze był to około dziesięciodniowy do dwóch tygodni rozlany wyrostek. Moje pytanie w tym przypadku brzmi: czy można mając badanie usg i wyniki prześwietlenia pomylić niedrożność jelit z zapaleniem otrzewnej i czy w takiej sytuacji zaaplikowanie lewatywy jest właściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, może niestety tak się stać. Zapalenie otrzewnej może wywoływać niedrożność porażenną jelit. W przypadku niedrożności niewiadomego pochodzenia można zastosować wielokrotne lewatywy celem udrożnienia jelit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×