Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ryzyko biopsji gruboigłowej i wycinkowej piersi


Gość Krystyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 68 lat. Mam guza w lewej piersi o śr. ok. 3 cm ok. 2 cm pod skórą, na granicy zewnętrznych kwadrantów. Badania wskazują, że to może być nwotwór złośliwy. Moje pytanie dotyczy ryzyka biopsji gruboigłowej i wycinkowej tego nowotworu. Czy takie badania nie niosą ze soba ryzyka rozsiewu raka, jego szybszego wzrostu? Może nie ryzykowac i amputować pierś...? Mam też pytanie dotyczące stanu węzłów chłonnych. Otóż badanie mmamograficzne stwierdza w odniesieniu do nich, iż: *W lewym dole pachowym węzły chłonne o zachowanej strukturze.* Z kolei wykonane 5 dni później badanie USG stwierdza: *W lewym dole pachowym widoczne węzły chłonne w tym jeden o zatartej echostrukturze o wym ok 10mm na głębokości ok 3 cm w dolnej części dołu pachowego*. Ponieważ moja mama chorowała na raka piersi, jestem zdecydowana na radyklaną operację, nie zależy mi na operacji zachowawczej. Nie wiem tylko czy w takim stanie zachować węzły chłonne, czy najpierw zacząć leczenie od chemioterapii/radioterapii. Czy Pan Doktor może coś podpowiedzieć, jakieś ewentualnie źródło w internecie podać? Z góry serdecznie dziękuję! Krystyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie dotyczy ryzyka biopsji gruboigłowej i wycinkowej tego nowotworu. Czy takie badania nie niosą ze soba ryzyka rozsiewu raka, jego szybszego wzrostu? - nie, takie badanie w żaden sposób nie niesie takiego ryzyka Może nie ryzykowac i amputować pierś...? - trzeba mieć najpierw potwierdzenie czy jest to rak, aby móc włączyć odpowiednie leczenie (np. amputacja sutka), po otrzymaniu wyniku biopsji lub z wycinka będzie można szybko włączyć odpowiednie leczenie Nie wiem tylko czy w takim stanie zachować węzły chłonne, czy najpierw zacząć leczenie od chemioterapii/radioterapii. Czy Pan Doktor może coś podpowiedzieć, jakieś ewentualnie źródło w internecie podać? - musi Pani zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednie postępowanie i decyzję co do leczenia będzie można podjąć dopiero po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego (jeśli to będzie rak to jakiego typu, stopień zaawansowania histopatologicznego, być może ocena receptorów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×