Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guz nie do końca spełniający kryteria gruczolakowłókniaka


Gość Ewa

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 50 lat, w prawej piersi mam wyczuwalnego guza. Mammografia nie dała jednoznacznego wyniku ze wzgledu na bardzo geste utkanie gruczołu piersiowego. Zalecono usg. Treśc wyniku badania usg brzmi: *w prawej piersi na godz. 8 widoczny policykliczny hypoechogenny, wieloogniskowy guzek wielkości 20x12x17 mm, nie dajacy nastepczego cienia, poza tym obie piersi i doły pachowe prawidłowe. Guz piersi nie do końca spełniajacy kryteria gruczolakowłokniaka. Wskazana weryfikacja w BAC* Lekarz wykonujacy badanie usg powiedział mi, że guzek nie jest w obrysie jednolity, a to nie rokuje zbyt dobrze. A co to może oznaczać dla mnie. Co to za badanie BAC, czy to biopsja? Wizyte w poradni leczenia chorób piersi mam dopiero w poniedziałek. Jeżeli to możliwe to prosze o odpowiedź. Jestem przerażona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzek ma strukturę torbielowatą i wielokomorową, o rozbitej strukturze. Jest dość duży po prawie o średnicy 2 cm. Takie guzki są podejrzane o budowę nowotworową i to typu złośliwego. Dlatego zalecono dodatkowo wykonanie BAC. BAC to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa. Polega na ukłuciu cienką, długą igłą guza, zazwyczaj pod kontrolą ultrasonograficzną i zaaspirowaniu jego treści. Treść zaaspirowana jest badana pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Dopiero po uzyskaniu wyniku tego badania można zadecydować jak dalej postępować z tym guzem. Może jednak lekarz po analizie tego USG bezpośrednio zadecydować o usunięciu chirurgicznym całego guza i poddaniu go następowemu badaniu histopatologicznemu. Metoda lepsza, gdyż rozpoznanie będzie wtedy 100%. Wynik badania BAC czasami jest niejednoznaczny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×