Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nawracający problem z wypróżnianiem tuż po zjedzeniu


Gość Patrycja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mój partner (lat 25) od przeszło pół roku cierpi na nawracające problemy z trawieniem/wydalaniem. Wszystko zaczęło się od ostrej niestrawności: tuż po posiłku jelita zaczęły pracować bardzo głośno, nastąpiło uczucie *przelewania* i wędrowania jedzenia, a w ciągu kilki-kilkunastu minut pojawiło się czyszczenie połączone z silnym bólem brzucha i kłuciem w okolicy okrężnicy. Po wizycie u gastrologa pani doktor przeprowadziła dokładny wywiad i stwierdziła zatrucie pokarmowe - przypisała lek o nazwie Nifuroksazyd wraz z jakimś środkiem wspomagającym (uzupełniającym utracone przy biegunce elektrolity). Parę tygodni później zdarzyła się identyczna sytuacja: natychmiastowe wydalenie rzadkiego stolca w kilka minut po posiłku (tyle, że bez bólu brzucha). Po przyjęciu kilku dawek Nifuroksazyd*u problem ustąpił w ciągu 1 dnia. Pomyśleliśmy, że winę znów musiał ponieść jakiś nieodpowiedni posiłek. Niestety przelewania połączone z czyszczeniem powracają co kilka tygodni i to po zupełnie różnych potrawach: raz jest to zupa, innym razem makaron z sosem a jeszcze innym zwykłe kanapki. Problemem nie są potrawy same w sobie bo często jadamy te same - ulubione - danie i zawsze przygotowujemy je ze świeżych składników. Gdyby więc to one były przyczyną niestrawności zapewne pojawiałaby się ona po nich każdorazowo a nie tylko od czasu do czasu. Obecnie mój chłopak kończy drugie opakowanie Nifuroksazyd*u (który to w ciągu ostatnich miesięcy przyjmował doraźnie: 2-3 dawki po wystąpieniu biegunki, po których to problem szybko mijał). Uważam, że dłuższe &#8222*podleczanie&#8221* problemu mija się z celem i trzeba znaleźć jego przyczynę. Chciałabym zapytać, jakie schorzenia mogą być odpowiedzialne za takie nawracające stany, a co z tym idzie, do jakiego specjalisty najlepiej się zwrócić? Ponadto chciałabym wiedzieć, jakie badania można by było wykonać przed wizytą u lekarza, aby móc ułatwić i przyśpieszyć postawienie prawidłowej diagnozy (np. kolanoskopia, gastroskopia, usg)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub bezpośrednio z gastroenterologiem. To mogą być objawy zespołu jelita drażliwego, ale należy przebadać m.in. kał w kierunku pasożytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×