Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Paula

Operacja nowotworu jelita przed otrzymaniem wyników wycinka?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paula
Mój mąż tydzień temu w czwartek dostał krwawienie wydostające się odbytem. Krwi było dość sporo i była razem z cienkim stolcem. Wieczorem owego dnia zabrano go ambulansem do szpitala gdysz krwawienie kilkakrotnie się powtórzyło. Następnego dnia rano zrobiono mu retroskopię która nic nie wykazała. Dziś mąż miał robioną kolanoskopię w znieczuleniu ogólnym. Jak się dowiedziłałam znaleziono w górnym docinku w zafałdzeniu jelita grubego zmianę nowotworową ale nie guz przypominającą kształtem kalafiora nie dającą przeżutów choć lekarz mówi iż jest złośliwa. Lekarz pobrał wycinek i oznajmił iż wyniki bedą za 3 tyg. a w przyszły poniedziałek mąż zostanie zoperowany. Moje pytanie jest następujące: Czy takie postępowanie jest właściwe? Jakie jest dalsze leczenie w takich przypadkach? No i jak można stwierdzić czy zmiana jest złośliwa czy nie na podstawie tlko kolanoskopii?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Jeśli guz wywołuje krwawienia lub niedrożność i jest duże podejrzenie, że to nowotwór (można to poznać po obrazie makroskopowym widocznym w kolonoskopii) należy go zoperować (wyciąć odcinek jelita grubego z guzem) nawet bez wyników badania histopatologicznego. To praktycznie zabieg ratujący życie (może wystąpić krwotok nie do zatrzymania zachowawczo). Po operacji guz wraz z jelitem zostanie poddany dokładnemu badaniu histopatologicznemu. Dopiero na podstawie tego badania będzie można cokolwiek więcej powiedzieć na temat dalszego leczenia i rokowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Kasia
Paula, Jak sis zakończyła sprawa z twoim mężem? mój ojciec ma prawdopodobnie to samo....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.