Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Piotr

Hiperplastyczny guzek koloidowy w tarczycy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Piotr
Witam, Miałem około dwóch miesięcy temu w wyniku biopsji guzka tarczycy o wymiarach 17X12 mm rozpoznanie: nowotwór pęcherzykowy. Czekało mnie wycięcie płata tarczycy z cieśnią dla dokładniejszego rozpoznania i ewentualnie dalszego leczenia w przypadku stwierdzenia nowotworu złośliwego. Czytałem wszystko co się dało w internecie na ten temat i próbowałem w międzyczasie chodzić po innych specjalistach w oczekiwaniu na termin operacji. W końcu pewna złota pani doktór stwierdziła, że w szkoda mi wycinać połowę tarczycy w wieku 21 lat i doradziła mi zrobić znowu USG i biopsję u ponoć najlepszego specjalisty by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Wynik tej biopsji brzmiał: komórek podejrzanych nie wykryto, obraz cytologiczny opowiadana hiperplastycznemu guzkowi koloidowemu. Z operacji zrezygnowałem ale czeka mnie kontrola za pół roku. Nie mogę znaleźć w internecie informacji na temat tego rodzaju guzka - czy może ktoś mi wytłumaczyć co to dokładnie jest i jak to można było wcześniej pomylić z nowotworem pęcherzykowatym? Dodam, że przy USG stwierdzono u mnie zwiększone unaczynienie guzka oraz wnikanie do niego okolicznych naczyń krwionośnych oraz sporo lekko powiększonych węzłów chłonnych (mniej więcej od 9 do 14mm) - czy to normalne? Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za moją hipochondrię*)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Może Pan miał określenie nie nowotwór pęcherzykowy tylko guz pęcherzykowy. Takie rozpoznie budzi podejrzenie zmiany typu nowotworowego i powinno być leczone operacyjne. Ale tak jak piszę taka zmiana tylko budzi podejrzenie nowotworu, ale nie musi nim być. Rak typu pęcherzykowego nie może być określony w badaniu cytologicznym (po biopsji cienkoigłowej). Rozpoznanie ostateczne raka pęcherzykowego może być postawione po wycięciu i badaniu histopatologicznym (ważna architektura zmiany). Oczywiście o całokształcie leczenia chorób tarczycy decyduje endokrynolog. nOn też decyduje o tym czy tarczyca wymaga leczenia operacyjnego. Proszę postepować zgodnie z zaleceniami endokrynologa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Dawid
Co oznacza : Obraz cytologiczny odpowiada guzkowi koloidowemu. Obraz cytologiczny odpowiada thyreoiditis lymphocytica? Bardzo proszę o szybką odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Guzek koloidowy to oznacza guzek typu zwyrodnieniowego tarczycy (zmiana bardzo łagodna) thyreoiditis lymphocytica - zapalenie tarczycy limfocytarne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Piotr
Dziękuję za wcześniejszą odpowiedź. Sprawy jakoś się toczą. Ciągle mnie intryguje czy jest jakaś różnica między guzkiem koloidowym tarczycy a hiperplastycznym guzkiem koloidowym tarczycy? Wykryto mi tego hiperplastycznego i nie wiem co to oznacza, poza tym że to zmiana łagodna. Poza tym w tomografii komputerowej wykryto u mnie *niespecyficznego guzka wielkości 3mm w górnym płacie prawego płuca* - co to znaczy, że jest niespecyficzny?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Piotr
Witam! Właśnie mam ten sam problem dziś odebrałam wyniki biopsji i w opisie czytam-cytologiczne zmiany tarczycy pod postacią guzków hiperplastycznych jak w wolu guzkowym i też się zastanawiam co to oznacza a konkretnych informacji nie znalazłam mimo,iż próbuję wszędzie szukać w prawym płacie tarczycy guz 2,7cm w lewym płacie 1,3cm a opis biopsji j/w czy to możliwe pocieszam się ,że to łagodny nowotwór,ale nie mogę spać i ciągle się zastanawiam co dalej MOŻE KTOŚ Z PAŃSTWA TEŻ PRZEZ TO PRZECHODZIŁ TO BARDZO PROSZĘ O INFORMACJĘ I z góry DZIĘKUJĘ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość krystyna
Witam, dzisiaj odebralam wyniki biopsji tarczycy. Zmiana lagodna - guzek hyperplastyczny, ll grupa wg systemu bethesda. Endokrynolog mowil, ze nie trzeba sie martwic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Elżbieta
Witam, mamtensam problem , Wynik BACi L i P -uzyskanymateriał cytolpgicznyz obu nakłutych guzków jest średnio obfity, znajduje się w nim nieco rozlanego w tle rozrzedzonego koloidu,wyrwane fragmenty tkanki zrębowej oraz rozproszone i w grupach zwykle wyglądające tyreocyty z wydzielającymi sięstrukturami pęcherzykoymi.Wniosek : zmiany łagodnenatury hyperplastycznej jak w wolu guzkowym-II kategoria wg Bethesdy. I nie wiem czy mam sie bać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.