Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Dysfunkcja trzustki


Gość Weronika z Jaworzna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Weronika z Jaworzna

Dzień dobry! Dwa lata temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy, a miesiąc później przebyłam ostre zapalenie trzustki.Gdy wychodziłam ze szpitala lekarz doradził mi lekkostrawną dietę przez jakiś czas, aż moja trzustka zacznie lepiej funkcjonować. Stosowałam się do zaleceń, chociaż tak naprawdę do dziś nie wiem jak ma wyglądać moje leczenie pod względem trzustki. Ból powrócił - chociaż tak naprawdę nigdy nie zniknął.Ból jest kłuty,promieniujący do kręgosłupa a nawet do ramienia.Pojawia się najczęściej po jedzeniu albo w nocy. Zaobserwowałam, że mleka moja trzustka nie toleruje. W trakcie bólu mój brzuch robi się jak balon i zbiera mnie na wymioty, odbija mi się pustym powietrzem. Często, gdy ból się zaczyna w ustach czuję smak metalu, rdzy.Zrezygnowałam już z lekarzy bo każdy mi mówi - że nic się dzieje.Żaden lekarz nie wykonał morfologii nie mówiąc o USG. Jeden doradził mi,żebym zamiast dwóch golonek zjadła jedno. Dodam, że nie jestem otyła - niestety palę papierosy. Czytałam Pana odpowiedz do jakiejś Pani :* U chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki dochodzi do poszerzenia światła pęcherzyków(...) (...)Wokół pęcherzyków powstaje zwłóknienie. W rezultacie cały narząd ulega stopniowej degradacji*. Nie wiem co mam przez to rozumieć. Jeżeli miałam OZT, to może przerodzić się w Przewlekłe Zapalenie trzustki - tym bardziej,że bóle nie zniknęły. Jeśli dobrze rozumiem Przewlekłe zapalenie trzustki może doprowadzić to całkowitej niezdolności tego organu- czyli do śmierci. Proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale czasami właśnie ostre zapalenie trzustki przechodzi w proces przewlekły co doprowadza do powolnej degradacji narządu. W skutek zaniku miąższu trzustkowego dochodzi do niewydolności enzymatycznej. Można bezproblemowo leczyć to podażą enzymów trzustkowych zaraz przed posiłkiem lub na początku posiłku. Oczywiście bez trzustki można żyć chociaż jakość życia jest zmniejszona. Aby dokładnie ocenić stan obecny trzustki należałoby wykonać najlepiej TK jamy brzusznej - o tym jednak musi zadecydować lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×