Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Odruch wymiotny w sytuacjach stresogennych


Gość Juala

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Od kilku miesięcy mam odruch wymiotny (kilka na tydzień) w sytuacjach stresogennych, podczas ćwiczeń (pompki - gdzie napinam mięśnie i ścięgna okolic szyjnych), gdy wychodzę na zimne powietrze. W takich chwilach gdy podrażniam okolice szyjne (trochę na lewo i na prawo na wysokości jabłka Adama) to potęguje ten odruch. Nie odczuwam, że jest coś nie tak z żołądkiem (nie mam bóli) i rzadko zarzuca treść żołądkową. Odczuwam jakby ten odruch powstawał w okolicach szyli. Konsultacja laryngologiczna OK, konsultacja tarczycy - OK, konsultacja przełyku i żołądka (po gastroskopii nadżerki żołądka). Przy zażywaniu leków nadciśnieniowych (metroprolol) efekt się pomniejsza. Nadżerki raz wyleczyłem ale odruch pozostał, poza tym zastanawia mnie prowokacja tego odruchu poprzez pomasowanie w/w okolic szyjnych. Czy jest tam jeszcze jakiś organ/narząd, który należałoby przebadać? Byłbym Wam bardzo wdzięczny za porady i sugestie. Sprawia mi to duży dyskomfort szczególnie w towarzystwie. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może podłoże odruchów wymiotnych jest psychogenne. Nie ma żadnych ośrodków wymiotnych w okolicy szyi. Może leki uspokajające zażegnają te objawy. Trzeba w tej sprawie udać się bezpośrednio do lekarza i z nim rozważyć tą sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak reaguję na zmianę temperatury na bardzo zimną lub jak jestem bardzo zmęczona - niewyspana (jak bardzo wcześnie wstaję) lub przy dużym wysiłku fizycznym. Nie widzę tutaj podłoża psychogennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×