Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Metaplazja jelitowa żołądka


Gość Krystyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wykonano mi badanie żołądka w pracownii endoskopii. Na wyniku napisano *W antrum kilka ognisk metaplazji jelitowej*. Pobrano też 3 wycinki do badania histopatologicznego. Poniżej wynik tego badania: Gastritis chronica cum hyperplasia foveali Mucykarmin (+) Lekarz stwierdził że nie jest to nic groźnego i można poczekać z wizytytą u gastrologa do lutego. Czytałam jednak że metaplazja jelitowa jest stanem przednowotworowym. Jak należy odczytywać ten wynik i czy można czekać z kolejną wizytą u lekarza tak długo ? Jakie leki należy zażywać by cofnąć negatywne zmiany i zapobiec powstaniu nowotworu ? Za odpowiedź z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metaplazja jelitowa widoczna makroskopowo nie została potwierdzona histopatologicznie. Rozpoznanie histopatologicznie brzmi: Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka z przerostem dołeczkowym (następstwo przewlekłego stanu zapalnego). Nic groźnego się nie dzieje, nie jest to forma stanu przednowotworowego. Można spokojnie poczekać na wizytę do gastroenterologa. Obecnie stosować leki zmniejszające wydzielania kwasu solnego przez żołądek oraz dieta jak w chorobie wrzodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapalenie śluzówki żołądka przewlekłe pęcherzykowe (o drugim stopniu nasilenia w skali 3 stopniowej), aktywne (też drugi stopień) metaplazja (czyli zamiana jednego nabłonka w drugi inny czyli żołądka w jelitowy też drugi stopień). Jest to typowy stan zapalny żołądka wymagający leczenia najlepiej pod kontrolą gastrologiczną (leki obniżające wydzielanie kwasu solnego oraz dieta jak w chorobie wrzodowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Hanna Mirowska

Witam Nawiazujac do mojego pytania co to jest gastritis chronica follocularis++ activa++ metaplasia II bardzo prosze o wypowiedzenie sie czy jest to cos groznego czy metaplazja stopnia II jest to stan przednowotworowy lekarz powiedzial, ze konieczne jest usuniecie polipa ktory jest na zoladku operacyjnie . Dziekuje za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz

Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie kilka lat temu wykryto u mnie niedokrwistość megaloplastyczną. właśnie odebrałem wyniki z kontrolnej gastroskopii, który brzmi nasstępująco gastritis chronica zapalenie++ ogniskowo+++ aktywność- zanik++ metaplazja+++ Wizyte kontrolna u gastrologa mam wyznaczona na poczatek kwietnia, a po przeczytaniu informacji z internetu na temat metaplazji zacząłem się niepokoić. Czy mogę prosic o porade czy powinienem szybciej udac sie do lekarza. Z góry dziekuje Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×