Powiększony węzeł chłonny w płucach

u?ytkownik
Przemek

Witam,
W okresowym prześwietleniu rentgenowskie płuc wykryło u mnie cień guza 3 mm.
W związku z tym, że guz zawsze kojarzy mi się *jednoznacznie* poszedłem zrobić badanie TK klatki piersiowej jednofazowe z kontrastem. Wynik był następujący:
*Miąższ płucny bez zmian ogniskowych. Pojedynczy węzeł chłonny przedtchawiczo dł. 9 mm. Serce w granicach normy.
Jama brzuszna objęta badaniem fragmentarycznym: śledziona dodatkowa śr. 12 mm we wnęce śledziony. W biegunie górnym nerki prawej torbiel korowa śr. 9 mm*
Dla mnie to wszystko brzmi dość *strasznie*
Bardzo proszę o odpowiedź, co to może być i czy mam się czym martwić?
Pozdrawiam

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stapler

Ten powiększony węzeł przedchawiczy to prawdopodobnie pozapalnie zmieniony, możliwie, że zwłókniały, nieczynny węzeł chłonny, który wymagać będzie tylko obserwacji. Najlepiej jeszcze w tej sprawie skontaktować się bezpośrednio z lekarzem prowadzącym. Zapewne trzeba będzie wykonać kontrolne RTG klatki piersiowej za około 3-6 miesięcy.

u?ytkownik
Przemek

Dziękuję bardzo, w połowie czuję się pocieszony - jeszcze tylko nie wiem, co z torbielą korową na nerce.

u?ytkownik
stapler

Taka torbiel tylko do obserwacji. Nie stanowi żadnego zagrożenia.

u?ytkownik
Przemek

Dziękuję za odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam.

u?ytkownik
kamila

Witam!
u mojej mamy na tk klp wyszło co następuje :
w seg 6 płuca prawego guzek śródmiąższowyy śr.3mm,miąż płucny bez zmian.następnie napisano że w obrębie śród piersia pojedyńcze węzłychłonne do 11,5mm
ale ja nic z tego nie rozumiem,to coś poważnego???
proszę o pomoc

u?ytkownik
KAMILA

A i jeszcze we wnące prawej masa patologiczna wezłowao sr. 18,5mm.
TO WSZYSTKO MNIE PRZERAŻĄ!!!

Twoja odpowiedź