Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Odczytanie wyników tomografii komp. - czy potrzebna będzie operacja?


Gość Alicja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Pytanie dotyczy kręgosłupa mojej mamy, lat 68. Otóż w lipcu 2014 coś jej *strzeliło* w kręgosłupie przez obciążanie pracą i od tego czasu nie może normalnie funkcjonować. Lekarz rodzinny przepisuje jedynie leki przeciwbólowe (Tramal itp.) które niezbyt już pomagają, lekarz neurolog skierował mamę na tomografię i oto wyniki: *Kompresyjne nadłamania trzonów kręgowych TH11, TH12. Wysokość przedniej części TH11 wynosi 15 mm, a TH12 wynosi 16 mm. Przerwane ciągłości beleczek kostnych, rozrzedzenie struktury beleczkowej kręgów lędźwiowych i THL. Zmiany regeneracyjne krążków międzykręgowych z efektem próżniowym na poziomach TH10, TH11 i TH12 oraz L1 i L2. Wypukliny krążków międzykręgowych na poziomach L1/L2, L4/L5, L5/S1. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych na poziomach L4/L5 i L5/S1. Wskazane jest poszerzenie diagnostyki kliniczno - laboratoryjnej pod kątem ustalenia etiologii opisanych nadłamań. Osteoporoza? Choroba układowa? Komponent pourazowy? Blaszki miażdżycowe w ścianach aorty brzusznej i tętnic biodrowych.* Mama nie była jeszcze ani u ortopedy ani u chirurga i moje pytanie jest takie: do kogo lepiej się zgłosić i czy operacja będzie potrzebna? Od 3 dni nie może zbytnio chodzić, ponieważ silnie jej promieniuje ból na nogi, najbardziej bolą ją kolana. Ogólnie od bioder w dół. Przyznam, że kompletnie nie wiem jak jej pomóc. Proszę o jakieś wskazówki i z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Alicja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×