Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel skórzasta oka


Gość Anita

Rekomendowane odpowiedzi

Mój synek ma torbiel skórzastą w kąciku oka prawego. Na początku stwierdzono u dziecka naczyniaka (do usuniecia chirurgicznego - operacja). Gdy syn miał 8 m-cy przeprowadzono operację, podczas której okazało się, że to nie naczyniak lecz cytuje: *stwierdzono torbielowatą strukturę ciągnacą się w głąb oczodołu*. Podczas operacji torbiel została nacięta i wypłynął z niej płyn, lekarze czekali aż płyn znów nacieknie, żeby pobrać do badania, ale płyn nie naciekł, cytuję: *wobec braku przedoperacyjnej diagnostyki obrazowej odstąpiono od wydzielenia zmiany* i operację zakończono. Zalecono USG, a potem rezonans magnetyczny, który wykonano miesiąc później. W opisie USG: *w obrębie oczodołu obecna ograniczona bezechowa płynowa zmiana wielkości 18x12x12mm*. W opisie rezonansu : *W przyśrodkowo-górnej części oczodołu prawego zewnątrzstożkowo w lokalizacji anatomicznej woreczka łzowego widoczna jest torbielowata struktura o wym. 18x13x15mm odpowiadająca najprawdopodobniej torbieli lub torbielowato poszerzonemu woreczkowi łzowemu. Nie widać w badaniu MRI jednoznacznej łaczności ze strukturami mózgowia*. Dziś byłam u okulisty, Pani dr powiedziała, że jest to torbiel skórzasta, a w związku z tym, że wcześniej była interwencja chirurgiczna (nacięcie), płyn wyciekł... torbiel została oczyszczona, teraz pozostaje mi czekać, aż się wchłonie i po 6 m-cach stawić się do kontroli. Czy pozostawiona torbiel - oczyszczona z płynu wchłonie się? Nie wiem czy dać już spokój i czekać pół roku, czy szukać dalej pomocy? Mój lekarz (który wykonywał operację) twierdzi, że jego zdaniem nie jest to torbiel skórzasta, ponieważ *torbiel skórzasta ma oprócz płynu jeszcze coś w sobie, a ta torbielowata struktura po otwarciu miała tylko płyn*. Więc co to może w końcu być? Kogo mam słuchać i co robić dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście należy kierować się zaleceniami lekarza. Zmiana ta ma łączność z narządem wzroku dlatego leczeniem powinien zająć się okulista. Wszystko sugeruje klinicznie i w badaniach obrazowych, że jest to torbiel. I czy to torbiel skórzasta czy wywodząca się z woreczka łzowego leczenie jest identyczne przez nacięcie i dalszą obserwację. Takie torbiele po nacięciu często wchłaniają się dlatego trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi czyli najważniejsza jest obserwacja i kontrola. Jeśliby jednak torbiel w bardzo szybkim tempie powiększała się radziłbym kontrolę lekarską przeprowadzić wcześniej niż po 6 miesiącach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam zielomego pojęcia tez mi się takie coś zrobiło i nie chce zejść smarowalam to mascią ale to nic nie dało tylko jeszcze sie bardziej powiekszyło . Trenuję plywanie więc nie wiem czy to przez to że zakladam okulary i one mnie uciskają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×