Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Duszności oddechowe a ciąża


Gość Justyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 20 lat.Piszę ponieważ tracę już nadzieję,że ktoś mi pomoże i odpowie co mam dalej robić,a nie wmawiać mi,że moje duszności są nerwicowe. Moje problemy z oddychaniem zaczęły się w lutym br. zaczęło się niewinnie ... kaszel,zatkany cały czas nos i cały czas leżałam.Utrzymywało się to ponad 3 tygodnie, dodatkowo zaszłam w ciążę. Poszłam do swojego lekarza i kazał mi brać lek,bo stwierdził,że mam infekcję górnych dróg oddechowych,oczywiście brałam,ale duszności mi nie minęły i raz trwały prawie całymi dniami,raz napadowe przeważnie miałam problem z wdechem,strasznie ciężko wchodziło mi powietrze,tak jakbym zaraz miała przestać oddychać,wiec poszłam znowu do lekarza i stwierdził,że to na tle nerwowym i żadnych badań już nie będzie robić. Ze zdenerwowania zmieniłam lekarza,jeszcze w styczniu miałam robione rtg klatki piersiowej i jest wszystko ok,ale napisane,że prawa kopuła przepony uniesiona wyżej, zaczęłam drążyć temat i szukać wszędzie informacji,do czego to porównać,ponieważ boję się uduszenia, do tego,co chwilę coś do tych duszności dochodziło... zaczęło się od wody,gdy piłam wodę to miałam tak jakby skurcze przełyku,po jakimś czasie czułam jak pali mnie w mostku i coś podchodzi do góry i dopiero przechodzi gdy połykam ślinę,duszności zaczęły mi się pojawiać także w nocy,cały czas płakałam,co mi jest,boję się do tej pory gdzieś dalej pojechać,bo nikt nie będzie mi umiał pomóc jak coś będzie się działo,duszności zaczęły się objawiać różnie,ciężki wdech, wdech i wydech robiony na siłę,problem z wydechem,gdy przełknęłam ślinę mogłam do końca wypuścić powietrze,więc gdy to opowiedziałam lekarzowi też stwierdził,że to na tle nerwowym. Z litością dostałam wymuszone skierowanie do szpitala,ponieważ strasznie się bałam uduszenia, leżałam 3 razy w szpitalu w tym raz na pulmonologii i oto moje badania jakie mi zrobiono ...biochemia eGFR *60ml/min/1,73m2,KREATYNINA 0,6 mg/dl,GLUKOZA 134 mg/dl,SÓD 139,7 mmol/l,POTAS 3,51 mmol/l D-dimery 163 ng/ml, gastroskopia diagnostyczna-bez zmian, GAZOMETRIA-krew włośniczkowa: PH 7,53 pCO2 25 pO2 110 HCO3 20,9 HCO3std 24,6 BEE -1,8 BE -0,5 SO2c 99 Badanie typu HOLTER- badaniem stwierdza się rytm zatokowy od 138/min./tachycardia zatokowa/do 54/min. średnio 76/min. pobudzenia nadkomorowe 434/d,bez istotnych zmian odc.ST-T.HRV zwiększone. LARYNGOLOG-bez zmian RR krwi 120/80,105/60,130/80 mmHg HbsAg: ujemny MORFOLOGIA HGB 11,8g/dl RBC 4,03 HCT 36,7% WBC 13,2 NEU 84,6% LYM 9,4% MONO 5,7% EOS 0,1% BASO 0,2% PLT 254 MOCZ Barwa- słomkowy pH-6 C.wł.-1025 Białko-30 mg/dl Cukier-150 mg/dl Kw.askorb.-40 mg/dl Zw.keton. 300 mg/dl Leukocyty- w/n Erytrocyty-w/n Spirometria FEV1/l Zmierz.3,34,Proc.111%nal. FEV1%FVC Zmierz.89, Proc.105% nal. MEF 25 1/s Zmierz.6,44, Proc.106% nal. MEFV50 1/s Zmierz.4,30, Proc. 98% nal. MEF75 1/s Zmierz.1,89,Proc.88% nal. PIF 1/s Zmierz.-,Proc.%nal. PEF 1/s Zmierz.436,Proc.106%nal. VC Zmierz. 3,86,Proc.112%nal. Saturacja :98% bez tlenu Badanie USG-DOPPLER: Naczynia żylne układu powierzchniowego i głębokiego obu kończyn dolnych w badaniu kolor doppler-bez cech zakrzepicy. UKG serca RV 26 IVS 0,7/12 LV 45/28 LVPW 0,7/12 Ao 23 LA 30 mm tachykardia mr-ślad av-bz tv-ślad osierdzie bez płynu obwód serca w normie tsh 1,61 ulU/ml Tsh 3 gen.1,080 ulU/l USG Tarczycy- Oba płaty tarczycy jednorodne bez zmian ogniskowych. Obrysy obu płatów gładkie.Ruchomość połykowa obu płatów zachowana.Ślinianki przyuszne i podżuchwowe jednorodne,symetryczne.Naczynia szyjne w normie. NIe uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych Prawy płat tarczycy Vt=3,4 ml,Lewy płat tarczycy Vt= 2,6 ml,na drugim USG tarczycy i przytarczyc- prawy płat tarczycy ruchomy połykowo o jednorodnym echu o wym.12,9x14,4x27,1 mm,o objętości Vt= 2,6 ml,lewy płat tarczycy ruchomy połykowo o jednorodnym echu o wym. 14,1x11,2x30,5 mm o objętości Vt= 2,5 ml Morfologia 26-parametrowa WBC 11,9 NE% 75,8 LY% 16,4 MO% 7,3 EO% 0,3 BA% 0,2 NE# 9,1 LY# 1,9 MO# 0,9 EO# 0,0 BA# 0,0 RBC 3,59 HGB 10,9 HCT 31,1 MCV 86,8 MCH 30,4 MCHC 35,1 RDW 13,0 PLT 228 MPV 8,1 Ogólne badanie moczu Zw, ketonowe 100 mg/dl Glukoza 500 mg/dl pH 5 ciężar właściwy 1,025 Barwa - wodojasny MOC w normie Dodatkowo robiłam prywatnie badania na alergie i mam niby alergię na roztocza,trawy i zboża,babki i miałam inhalatory tylko,że one mi nic nie pomagały. Mam białe plamki na języku od początku tych duszności a od jakiegoś czasu z pod tego języczka u góry muszę odksztuszać takie zielone skrzepy w kulkach tak jakby zaschnięte za przeproszeniem gluty. Jakie badania powinnam jeszcze zrobić,by znaleźć przyczynę moich duszności, zauważyłam ostatnio,że jak dłużej chodzę, to po jakimś czasie się pojawiają,nie od razu i teraz leżę,bo mi się nasilają i boję się,że jak dłużej będę chodzić to się uduszę,jak leżę długo to mi przechodzą. Czy mogę się zacząć dusić,jak ciężko mi wchodzi powietrze czy raczej nie?! Proszę o pomoc,może pani/pan będzie wiedzieć co dalej robić. Teraz dodatkowo jestem w 35 tyg. ciąży i nie wiem czy czasem lepsze by nie było rozwiązanie przez cc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie objawy duszności nasilające się w chwili obecnej mogą być nawet spowodowane rozwijającą się ciążą, która uciska na przeponę i przez to płuca. Z ciążą związane są zaburzenia hormonalne wyzwalające zmiany nastrojów nawet typu nerwicowego. Myślę, że ewentualną dodatkową diagnostyką (chociaż w tym względzie prawie wszystko już wykonano - do roważenia jeszcze TK klatki piersiowej w chwili obecnej z uwagi na ciąże przeciwwskazane) można się zastanowić po rozwiązaniu ciąży i nie koniecznie musi to być drogą cięcia cesarskiego. Jednak co do sposobu rozwiązania ciąży zadecyduje ginekolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×